MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

V Praski Przegląd Teatralny Hajdpark 2010 w Teatrze Wytwórnia

Katarzyna Oleksik
Katarzyna Oleksik
W ostatnim tygodniu sierpnia w warszawskim Teatrze Wytwórnia odbędzie się przegląd teatrów niezależnych. Na scenie zaprezentują się artyści zarówno z kraju jak i za granicy.

Przegląd teatralny powstał z myślą o teatrach offowych oraz autorskich projektach aktorów, reżyserów i choreografów. W tym roku odbywa się po raz piąty, a wykonawcy zaprezentują się na dwóch scenach. Imprezie towarzyszyć będą performance artystyczne oraz wystawy fotografii.

Inny teatr

Teatr Wytwórnia działa od 2005 r. i mieści się w dawnej wytwórni Wódek Koneser. Działalność placówki nie ogranicza się tylko do widowisk teatralnych. Odbywają się tam różnego rodzaju warsztaty pozwalające rozwinąć między innymi umiejętności dramaturgiczne oraz reżyserskie. Przy teatrze działa także szkoła tańca nowoczesnego. Prowadzone są zajęcia uczące pracy z ciałem, a także z obrazem i muzyką. Utworzono również Mini Wytwórnię, scenę, gdzie wystawiane są spektakle dla najmłodszych widzów.

Co warto zobaczyć

Piąty już przegląd teatrów„Hajdpark” rozpocznie się 21 sierpnia i potrwa do 29 sierpnia, a otworzy go wystawa fotografii Adama Woropińskiego zatytułowana „Mosty”. To alternatywne a zarazem plastyczne spojrzenie na ten szczególny element miejskiej architektury. Kolejne dni festiwalu to przede wszystkim szereg przedstawień teatralnych. Widzowie będą mieli okazję zapoznać się działalnością artystyczna teatrów między innymi z Warszawy, Bielska – Białej oraz Kielc.

Na libretta ośmiu wystawianych przedstawień składają się zarówno teksty antyczne (Eurypides), współczesne (Hrabal) oraz te znajdujące się na pograniczu filozofii i dydaktyki, jak bajki Leszka Kołakowskiego. Przede wszystkim będzie to niezwykła mozaika wszystkich form teatralnych. Twórcy łączą ze sobą tradycyjny tekst literacki, taniec i szeroko rozumiany performance. Ostatni dzień imprezy to święto komedii. Na scenie zaprezentują się niepowtarzalni twórcy Stand Up Comedy, w składzie Adamczyk, Jurkiewicz, Kopiec, Unrug, którzy zasypią widza niewybrednymi żartami oraz gagami.

Obecność na festiwalu daje możliwość spotkania i porozmawiania z twórcami. Dodatkowymi atrakcjami są nocne pokazy fotografii, wystawy malarskie oraz projekcje krótkich form filmowych.

Hajdpark 2010 - Program


21.08 (sobota), godz. 20.00
„Mosty” wystawa zdjęć Adama Woropińskiego. Celem fotografii było spojrzenie na mosty z nieco abstrakcyjnej, plastycznej strony, tak by uchwyć i pokazać je z zupełnie innej strony odmiennej od tej, która towarzyszy nam, na co dzień.


25.08 (środa) godz. 20.00
„Orzech. Wiewiórka” to bajkowe połączenie magii świąt i wigilii. Niezwykła podróż w świat tańca i muzyki z odwołaniami do „Dziadka do Orzechów”.

wykonawca: Grupa Artystyczna Koncentrat // Warszawa
koncept, choreografia
: Rafał Dziemidok.
współpraca choreograficzna: Jacek Owczarek.
światła, przestrzeń: Ewa Garnniec.
muzyka: Alexander Balanescu
tańczą: Aleksandra Ścibior, Magdalena Jędra, Agnieszka Noster, Piotr Chudzicki, Rafał Dziemidok, Krzysztof Skolimowski (obsada może ulec zmianie)


26.08 (czwartek) godz. 19.00, scena na dole
„75 minut” powstał w oparciu o książkę Ladislava Fuksa „Palacz zwłok”. Poruszająca opowieść o poszukiwaniu prawdy i samego siebie, a także o tym, jak łatwo przypisujemy sobie cudze sukcesy.

wykonawca: Unia Teatr Niemożliwy // Warszawa
reżyseria
: Maciej Dużynski
scenografia: Anna Chadaj
opracowanie muzyczne: Marek Żurawski
występują: Iwona Mirosław-Dolecka, Maciej Dużyński


26.08 (czwartek) godz. 21.00, scena na górze
„Tak wiele przeszliśmy” według Pałygi i Ratajczaka czyli kilka klipów z młodości i PRL-u.
Sentymentalna podróż w świat dzieciństwa i okresu dojrzewania, zamknięte w krótkich scenach, fleszach, obrazach. Sceny zabawne, trochę perwersyjne przeplatają się z mrocznymi i nostalgicznymi, tworząc niezwykły portret młodzieży i Polski z lat 80-tych.

wykonawca: Teatr Polski // Bielsko-Biała
reżyseria
: Piotr Ratajczak
dramaturgia: Artur Pałyga
obsada: Jadwiga Grygierczyk , Rafał Sawicki, Agnieszka Przepiórska (gościnnie), Tomasz Drabek
oraz : Magdalena Krauze, Dariusz Fodczuk, Anna Zabawa , Tomasz Pisarek


27.08 (piątek) godz. 19.00, scena na dole
„Babaryba, czyli kobieta po grecku” to projekt z pogranicza teatru, nowych mediów, performensu i sztuki kulinarnej. W spektaklu zostały wykorzystane różnorodne formy sceniczne: słowo – fragmenty dramatów Eurypidesa, tekstów publicystycznych, naukowych oraz wycinki z popularnych czasopism oraz muzykę na żywo.

wykonawca: Kolektyw Artystyczny BABARYBA
Koncepcja
: Julia Bui-Ngoc, Katarzyna Stefanowicz
Producent: Katarzyna Stefanowicz
Scenariusz i reżyseria: Babyryby
Babyryby: Julia Bui-Ngoc, Aleksandra Gronowska, Justyna Jary, Katarzyna Stefanowicz, Alicja Żmigrodzka
Muzyka: Mark Shepheard (trąbka, pianino, sample), Hubert Połoniewicz (tabla, jambe, flet turecki, klarnet), wokale: Aleksandra Gronowska, Justyna Jary, Alicja Żmigrodzka



27.08 (piątek) godz. 21.00 scena na górze

„Lailonia” powstała w oparciu o „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki” Leszka Kołakowskiego. Autorzy stawiają pytanie o sens walki z losem z czy zwykły śmiertelnik ma jakikolwiek wpływ na jej wynik i przebieg.

wykonawca: Teatr Kana ze Szczecina
Adaptacja i reżyseria
: Mateusz Przyłęcki.
Konsultacja dramaturgiczna: Dorota Semenowicz.
Kostiumy: Wanda Kowalska.
Realizacja: Teatr Kana.
Obsada: Bibianna Chimiak, Karolina Sabat, Tomasz Grygier, Dariusz Mikuła, Waldemar Nicek, Hubert Romanowski, Piotr Starzyński.
Gościnnie: Anna Witczak (akordeon)


28.08 (sobota) godz. 19.00, scena na dole
„Wyspy” to osobista, niemal intymna opowieść i tęsknocie, potrzebie i braku wolności. Fundament teksu stanowią powieści „Wyspy bezludne” Waldemara Łysiaka, „Zbyt głośna samotność” Bohumiła Hrabala oraz dzieła Hermana Hessego.

wykonawca: Kolektyw Artystyczny BABARYBA
Realizacja
: to projekt autorski Ewy Woźniak- scenariusz, scenografia, kompilacja muzyczna. Projekt zrealizowany jako dyplom indywidualny pod opieką art. Prof. Krzysztofa Raua.


28.08 (sobota) godz. 20.00, scena na górze
„Samotność pól bawełnianych” to studium samotności. Dwóch mężczyzn szukanie sposobu by sobie z nią poradzić i raz na zawsze się od niej uwolnić. Przeplecione pięknymi piosenkami o miłości i potokiem słów.

wykonawca: Teatr im. Stefana Żeromskiego  z Kielc
reżyseria
: Mariusz Wojciechowski
oprawa wizualna: Marta Stoces
oprawa muzyczna: Natural Born Chillers
obsada:
Dealer– Wojciech Niemczyk
Klient– Tomasz Nosinski
Natural Born Chillers band live


29.00 (niedziela) godz. 20.00, scena na górze
„Krótka historia kroku marszowego” oparta została na książce Rolada Barthes’a „Fragmenty dyskursu miłosnego”. Sam autor określą ją mianem „osobistego dziennika, w którym notowałem na fiszkach wszystko, co wiązało się dla mnie z uczuciem miłości: wspomnienia z przeszłości, wrażenia z chwili obecnej, dyskusje, jakie prowadziłem na ten temat z przyjaciółmi”.

wykonawca: Teatr Cinema // Michałowic
reżyseria
: Zbigniew Szumski
obsada: Małgorzata Walas-Antoniello, Zofia Bajno, Iza Terek-Jopkiewicz, Kalki Henenberg, Karolina Szafranowska/Katarzyna Szumska, Paweł Adamski, Tadeusz Rybicki, Jan Kochanowski
muzyka: Katarzyna Klebba, Paweł Paluch, Moe Tucker, pieśni ludowe z Kocudzy, Fred Frith


29.08 (niedziela) godz. 22.00, scena na dole
„Stand Up Comedy” to charakteryzujące się nie przeciętnym poczuciem humoru widowisko w wykonaniu fantastycznej czwórki – Adamczyk, Jurkiewicz, Kopiec, Unrug.


V Praski Przegląd Teatralny Hajdpark 2010

Rezerwację można składać od 1 lipca, sprzedaż biletów i oraz karnetów ruszy 1 sierpnia
Bilet normalny - 30 zł
Bilet ulgowy - 20 zł
Karnet - 120 zł

Teatr Wytwórnia
Warszawa, ul. Ząbkowska 27/31

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto