Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólnocie przeszkadzali rowerzyści, więc ogrodziła barierkami ''swój chodnik''. ''To miły gest, że pozwalamy tam chodzić pieszym''

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
Wspólnota mieszkaniowa z Pragi-Północ ogrodziła biało-czerwonymi słupkami i barierkami fragment swojej posesji tak, aby cykliści nie mogli na nią wjeżdżać rowerem. Chodnik wzdłuż budynku, choć służący do tej pory wszystkim, formalnie stanowi bowiem własność wspólnoty. Do dyspozycji rowerzystów zostaje więc fragment tak wąskiej drogi, że nie ma szans na to, by dwaj rowerzyści spokojnie się minęli. Szczegóły poniżej.

Nie dla rowerzystów. Wspólnota mieszkaniowa ogrodziła słupkami fragment ''swojego chodnika''

Biało-czerwone słupki i barierki na wzdłuż al. Solidarności to pokłosie konfliktu wspólnoty mieszkaniowej z Wileńskiej 18 i drogowców sięgającego kilka lat wstecz. Już na etapie projektowania drogi rowerowej z Targówka na Pragę i do Śródmieścia mieszkańcy kamienicy nie chcieli się zgodzić, aby kawałek szerokiego chodnika należący do wspólnoty został częściowo oddany do użytku cyklistom. Drogowcy nie mieli więc wyjścia i fragment miejskiego chodnika zmienili w ciąg pieszo-rowerowy. Jednak jak można się domyślić, mając do wyboru wąski ciąg pieszo-rowerowy i szeroki chodnik obok, rowerzyści po prostu wjeżdżali na prywatny teren wspólnoty.

Trwało to kilka lat, aż do niedawna, kiedy to wspólnota wyremontowała swój chodnik i ustawiła barierki.

Tak wygląda odgrodzony chodnik:

Wspólnocie przeszkadzali rowerzyści, więc ogrodziła barierka...

Teraz wygląda to tak: ścieżka rowerowa urwana na krótkim odcinku, kawałek chodnika, odcięty od reszty słupkami i barierami, śmietnik i wielkie drzewo, obok którego przejazd tak się zwęża, nie ma szans na to, by dwaj rowerzyści spokojnie się minęli. Wspólnota jest jednak zadowolona z takiego rozwiązania

To nasz chodnik, płacimy za niego. I tak robimy miły gest dla miasta, że pozwalamy tam chodzić pieszym. O rowerach nie ma mowy. W zasadzie moglibyśmy postawić płot i pobierać opłaty - powiedziała w rozmowie z Gazetą Stołeczną członkini zarządu wspólnoty mieszkaniowej przy Wileńskiej 18.

Działania wspólnoty wpłyną także na zmiany na przystanku ''Szwedzka''.

Chcemy wygospodarować dodatkowe miejsce dla pieszych i rowerzystów dzięki likwidacji zatoki autobusowej. Nie jest ona niezbędna, ponieważ jest wyznaczona wzdłuż buspasa, a przystanek ''Szwedzka 01'' obowiązuje jako stały dla wszystkich linii autobusowych kursujących aleją ''Solidarności'' - poinformowali drogowcy.

Istniejący ciąg pieszo-rowerowy zostanie zamieniony na osobny chodnik oraz wydzieloną asfaltową drogę dla rowerów. Wiata przystankowa zostanie przeniesiona bliżej krawędzi jezdni, a trasa dla rowerzystów będzie poprowadzona na jej tyłach. Peron przystankowy oraz fragment chodnika zostaną wyremontowane. Zlikwidowany zostanie dodatkowy wjazd na teren bloku przy ul. Wileńskiej 18, który przechodzi teraz przez środek peronu przystankowego.

Wracamy na skrzyżowanie al. "Solidarności" i Szwedzkiej

W zeszłym roku to miejsce przeszło spektakularną metamorfozę....

Opublikowany przez Zarząd Dróg Miejskich Warszawa Piątek, 2 października 2020

Zobaczcie też:

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto