Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIII Festiwal Nauki - święto wiedzy

gonzo19
gonzo19
To będzie największa impreza naukowa w Warszawie. 19 września rozpoczyna się Festiwal Nauki. Czekają nas wycieczki, laboratoria, wykłady i spotkania z naukowcami z każdej dziedziny.

"Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję" - to hasło towarzyszy warszawskiemu Festiwalowi Nauki. W organizację jego 13. edycji zaangażowało się ponad sto instytucji naukowych zarówno z Warszawy, jak i miast spoza stolicy. Efektem współpracy jest naprawdę bogaty program dla miłośników różnych dziedzin: od matematyki i ekonomii, przez prawo, socjologię i psychologię, po sztukę i tematy związane z Warszawą. Do wyboru są zajęcia, warsztaty, wykłady, pikniki, konkursy, debaty, wycieczki, kluby naukowe i pokazy, adresowane do wszystkich grup wiekowych.

Oficjalnym rozpoczęciem XIII Festiwalu Nauki będzie debata "Jacy będziemy - czy humanistyka jest jeszcze potrzebna" o sensie studiowania socjologii, polonistyki czy historii w obliczu coraz pilniej poszukiwanych inżynierów na rynku pracy.

Spotkanie z medycyną jądrową i Mirosławem Hermaszewskim

Podczas ośmiu dni trwania Festiwalu odbędzie się ok. 500 imprez. W tworzeniu programu wzięło udział ponad tysiąc naukowców z różnych dziedzin. Wśród tegorocznych atrakcji jest m.in. spotkanie z jedynym do tej pory polskim kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim. Dowiemy się, w jaki sposób komputery mogą komunikować się z człowiekiem, czy na Marsie może istnieć życie, jak zbudowana jest ludzka komórka oraz jakie jest zastosowanie medycyny jądrowej w nauce.

Ciekawie zapowiada się pokaz spawania w wykonaniu robota Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej, czy pokazy wnętrza Ziemi, podczas których będzie można samemu zbudować domowy sejsmograf, wywołać trzęsienie ziemi czy wybuch wulkanu. Z kolei fizycy udowodnią nam, że teleportacja jest możliwa.

Obywatelu, co zrobisz z obcym kapitałem?

Jednak nauka to nie tylko matematyka, chemia, fizyka czy medycyna. Festiwal to miejsce, gdzie swoje badania i osiągnięcia pokażą naukowcy z wielu dziedzin. Dowiemy się czy emancypcja kobiet wciąż trwa, a może już się zakończyła. Uczestnicy spotkania, w którym udział wezmą m.in. minister nauki Barbara Kudrycka i socjolog Magdalena Środa, będą rozmawiać o problemie równości między kobietami i mężczyznami.

Historyków zainteresują wykłady na temat ginących skarbów na Kresach i rezydencjach Ludwika Bawarskiego. Ekonomistów zajęcia z autoprezentacji, technik negocjacyjnych, czy podatków. Socjologom spodoba się z kolei gra w… obywatela. Uczestnicy zajęć wcielą się w role mieszkańców fikcyjnego miasteczka. Będą musieli rozwiązać konflikt, po tym jak w miasteczku pojawi się "obcy kapitał".

Organizatorzy przygotowali też mnóstwo atrakcji dla dzieci. Piknik geologiczny, doświadczenia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, czy wyprawa do tkalni, aby zobaczyć produkcję dywanów – to tylko niektóre z ciekawostek dla najmłodszych.

Wybrane pozycje z programu:

- debata "Człowiek w kosmosie. Miejsce Polski w kosmicznym wyścigu" - 20 września, godz. 18.00, Nowa Aula w Starym BUW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.

- debata "Biologów gra w Pana Boga. Sąd nad biologią syntetyczną"  - 27 września, godz. 18.00, Nowa Aula w Starym BUW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.

- "Jak łamie się szyfry - omówienie na przykładzie maszyny rotorowej Enigma" - 23 września, godz. 15.30, Insytut Matematyczny PAN, ul. Śniadeckich 8.

- "Jak działa rynek" (eksperyment z nagrodami) - 22 września, godz. 16.30, Wydział Nauk Ekonomiczny UW, ul. Długa 44/50.

- "Oględziny zwłok na miejscu przestępstwa" - 25 września, godz. 16.30, Akademia Leona Koźmińskiego, ul. Jagiellońska 57.

- "Co kryją zioła?" - 23 września, godz. 15.30, Wydział Chemii UW, ul. Pasteura 1.

- gra symulacyjna "Okrągły Stół 2009" - 22 września, godz. 15.30, Collegium Civitas, PKiN, XII piętro.

- "Kultura muzyczna Żydów" - 25 września, 15.30, Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5.

- "Inspiracja czy rywalizacja. Analogie w twórczości Pabla Picassa i Henri Matisse'a" - 24 września, godz. 15.30, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3.

- wycieczka do Reaktora Maria - 23 września, godz. 10.00, autokar spod Muzeum Techniki przy PKiN o godz. 9.00.

- "Zobaczyć myśl: jak działa zdrowy, a jak uszkodzony mózg?" - 24 września, godz. 16.00 (kolejno trzy wykłady), Instytut Biologii Doświadczalnej PAN, ul. Pasteura 3.

- "Zawał serca - 120 minut dla życia" - 23 września, godz. 18.00, Wydział Fizyki PW, ul. Koszykowa 75.

- wykład "Gary i gitary - instrumentarium muzyki rockowej, cz. I, II i III" - 22, 23 i 24 września, godz. 17.30, Instytut Muzykologii UW, ul. Krakowskie Przedmieście 32.

XIII Festiwal Nauki będzie trwał od 19 do 27 września.

XIII Festiwal Nauki – program



Zobacz również:
Fizyka w papierowych torebkach
Nauka w piknikowym nastroju [zdjęcia]
Pobaw się powietrzem [wideo]

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto