Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbierają kleszcze, by zapobiec epidemii

boa
boa
Chodzą po lesie z białym, wełnianym kocem. To najlepsza metoda zbierania kleszczy. Potem badają zdobyte okazy w laboratorium. Dzięki temu już niedługo powstanie mapa obszarów narażonych na epidemię kleszczowego zapalenia mózgu.

– Na Mazowszu dopiero startujemy z projektem. Na razie cały czas padało, a kleszczy nie zbiera się w deszczową pogodę – wyjaśnia w rozmowie z MM Warszawa Justyna Rogalska, asystentka w Pracowni Epidemiologii i Chorób Zwalczanych Drogą Szczepień (Państwowy Zakład Higieny).

Koc zamiast pęsety

– Kleszcze zbiera się tzw. metodą „flagowania”. Chodzimy po lesie z białym, wełnianym kocem, a okazy wplątują się w nitki. Potem zwierzęta trafiają do probówek i są zamrażane w ciekłym azocie. Już w laboratorium dzielimy je na pule 10 osobników i miażdżymy. Kolejny etap to szukanie w ciałach kleszczy materiału genetycznego wirusa, który wywołuje kleszczowe zapalenie mózgu – tłumaczy Rogalska.

Na tej podstawie zostanie stworzona mapa obszarów szczególnie narażonych na epidemię. To ważna inicjatywa, bo w ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zwiększyła się w Europie aż o 400 proc.

Co to jest KZM?

KZM to bardzo poważne schorzenie. Grozi niedowładami, zmianami neurologicznymi, u niektórych pacjentów prowadzi nawet do śmierci. Jedyną skuteczną formą walki z tą chorobą są szczepienia ochronne.

Eksperci z Państwowego Zakładu Higieny od kilku lat próbują określić, w jakich rejonach Polski zagrożenie KZM jest największe. Do tej pory prowadzili badania w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, małopolskim i wielkopolskim. Teraz zajmą się Mazowszem i Dolnym Śląskiem.



Czytaj także:
Szczepienia przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu
Wystawa owadów na murach SGGW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto