Aleje Jerozolimskie w tunelu? Radny Piotr Żbikowski zaproponował nietypowe rozwiązanie. Twierdzi, że tunel pogodzi interesy kierowców i aktywistów. Jego zapał chłodzi jednak stołeczny ratusz.

Kolejny głos w sprawie przebudowy centrum Warszawy. Tym razem radny Piotr Żbikowski zaproponował, by pogodzić kierowców - oczekujących przejazdu dla samochodów w kierunku Pragi - z aktywistami, chcącymi stworzenia tam reprezentacyjnej miejskiej alei.

Żbikowski zaproponował, by Aleje Jerozolimskie, od ulicy Pankiewicza (na wysokości PKP Warszawa Śródmieście), aż do Muzeum Narodowego schować w tunelu. - Dzięki temu rozwiązaniu upłynniony zostałby ruch między Rondem Dmowskiego a Rondem de Gaulle'a, a pas drogowy na powierzchni zostałby udostępniony w pierwszej kolejności pieszym, rowerzystom, dostawcom i mieszkańcom okolicznych budynków - pisze radny w liście do prezydenta Trzaskowskiego.

Poza tym, według pomysłu radnego, na górze znalazłyby się tory tramwajowe oraz sporo zieleni i mała architektura. Słowem, park linearny zamiast ruchliwej alei.

Co na to ratusz? Robert Soszyński, wiceprezydent ds. transportu, odpowiada radnemu, że koncepcja przebudowy Alej Jerozolimskich zostanie wybrana w czasie modernizacji przez PKP pobliskiego tunelu linii średnicowej. Później studzi zapał Żbikowskiego.

"Zaproponowane wprowadzenie Alej w tunel jest sprzeczne z prowadzoną przez Miasto polityką transportową, zniechęcającą do prowadzenia ruchu tranzytowego przez centrum miasta (czego zaprzeczeniem byłaby budowa tunelu), w tym również z obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego" - tłumaczy Soszyński. Później dodaje, że niewielka odległość między istniejącą zabudową (44 metry) uniemożliwia zlokalizowanie tam aż dwóch tuneli - kolejowego i drogowego.

Zobaczcie też: Skąd się bierze smog w Warszawie? Obalamy mity na temat powietrza w stolicy

Komunikacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!