Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa autostrady A2 na wschód od Warszawy. Mamy nowe zdjęcia. Kiedy nowe odcinki będą gotowe?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Budowa autostrady A2 od Mińska Mazowieckiego do Siedlec
Budowa autostrady A2 od Mińska Mazowieckiego do Siedlec GDDKiA
Jak poinformowała GDDKiA, w ponad 77% zaawansowane są prace na odcinku autostrady A2 od węzła Siedlce Zachód do węzła Siedlce Południe. To jeden z fragmentów trasy na wschód od Warszawy, które obecnie są w realizacji. Jaki jest stopień zaawansowania pozostałych? Kiedy przejedziemy nowymi odcinkami z Warszawy do Siedlec? Sprawdzamy.

Autostrada A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce

Pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami (ok. 37,5 km do węzła Siedlce Południe) inwestycję podzielono na trzy odcinki:

  • Kałuszyn - Groszki (12,06 km),
  • Groszki - Siedlce Zachód (12,89 km),
  • Siedlce Zachód - Siedlce Południe (12,49 km).

W przypadku pierwszego i trzeciego odcinka pierwotnie zakładano, że jesienią tego roku uda się zakończyć prace i oddać je do użytku kierowcom. Środkowy powinien być gotowy w następne wakacje. Czy tak się stanie? Obecnie zaawansowanie robót pokazuje, że będzie to trudne zadanie. Dla ostatniego odcinka (Siedlce Zachód - Siedlce Południe) faktycznie zaawansowanie wynosi już 77%, ale dla pierwszego z nich (Kałuszyn - Groszki) już tylko 57,5%. Odcinek środkowy (Groszki - Siedlce Zachód) z terminem na przyszłoroczne wakacje obecnie jest gotowy w 28,6%.

Budowa autostrady A2 od Mińska Mazowieckiego do Siedlec

Budowa autostrady A2 na wschód od Warszawy. Mamy nowe zdjęci...

Opóźnienia na budowie i z powodów formalnych

Ostatni odcinek Groszki - Siedlce Zachód (dawniej Gręzów) jest opóźniony względem pozostałych prac. Dlaczego? GDDKiA na końcowym etapie przetargu wykluczyła firmę Stecol, ale pochodząca z Chin spółka odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta przyznała rację firmie z Państwa Środka i drogowcy nie mieli wyjścia musieli podpisać umowę. Cały proces spowodował, że umowę podpisano niemal rok później, bo 28 stycznia 2021 r. Dla pozostałych odcinków umowy podpisano w marcu i kwietniu 2020 roku. W przypadku najbardziej zaawansowanego odcinka Siedlce Zachód - Siedlce Południe termin kontraktowy to ostatni kwartał obecnego roku. Wszystko wskazuje zatem, że terminu uda się dotrzymać. Jednak w przypadku drogi z Kałuszyna do Groszek termin kontraktowy już upłynął (5 września 2023), a postęp prac wskazuje, że może to potrwać jeszcze kilka miesięcy.

W najbliższym czasie dowiemy się czy GDDKiA będzie naliczać wykonawcy kary umowne czy też firma odpowiedzialna za kontrakt (P.U.T. INTERCOR Sp. z o.o.) będzie próbował udowodnić, że budowa wydłużyła się z przyczyn niezależnych od niego. Reasumując, wygląda na to, że w pierwszej kolejności będzie udostępniony odcinek, z którego skorzystają głównie mieszkańcy Siedlec. Przynajmniej kilka miesięcy przyszłego roku przyjdzie poczekać na bezpośredni przejazd z tego miasta do Mińska Mazowieckiego i dalej do Warszawy.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto