MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa Kolektora Wiślanego. Tarcza Barbara jest gotowa do startu

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rusza z budową Kolektora Wiślanego. Maszyna, którą zostanie wykonany jego najdłuższy odcinek, rozpocznie drążenie przy ul. Wybrzeże Gdyńskie. Kolektor Wiślany, który powinien docelowo powstać w ciągu około 3 lat, to jedna z kluczowych inwestycji obecnie realizowanych przez MPWiK. Szczegóły poniżej.

Kolektor Wiślany - tarcza Barbara gotowa do drążenia

45-tonowa maszyna przyjechała na plac budowy trzema samochodami, na których przetransportowano głowicę, tarczę drążącą o średnicy 3,8 m oraz tzw. powerpack, czyli napęd tarczy. Po połączeniu poszczególnych elementów maszyna została opuszczona na głębokość prawie 14 metrów do komory startowej. Po przeprowadzeniu niezbędnych testów rozpocznie drążenie - poinformował stołeczny ratusz.

Kolektor Wiślany, którego całkowita długość wyniesie 9,5 km, będzie wykonywany w technologii bezwykopowej metodą mikrotunelingu. Za głowicą drążącą będą wpychane pod ziemię kolejne fragmenty nowego rurociągu.

Zobaczcie też:

Kolektor będzie najdłuższym mikrotunelingiem o średnicy przekraczającej 3 metry w Polsce. W ramach obecnie realizowanego etapu powstanie ponad 5,5-kilometrowy odcinek kolektora, a samo drążenie powinno zakończyć się w 2022 roku. Kolektor zostanie posadowiony na głębokości od 6 do 15 m wzdłuż ulic: Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie i Wybrzeże Gdyńskie. Jego podstawowa średnica wyniesie 3,2 m, dzięki czemu będzie w stanie pomieścić ok 50 tys. m3 wód opadowych.

Drążenie tunelu, podobnie jak i inne prace związane z budową najdłuższego odcinka kolektora, będą prowadzone 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Zastosowana technologia układania rurociągu jest najbezpieczniejszą metodą bezwykopową zarówno dla środowiska, jak i dla samych pracowników. Pozwala ona również minimalizować liczbę prac prowadzonych na powierzchni terenu, a tym samym ograniczać utrudnienia komunikacyjne. Układanie rurociągu jest sterowane zdalnie, co przy jednoczesnym zachowaniu pełnej precyzji pozwala ograniczyć liczbę osób przebywających w wykopie - przekazali urzędnicy.

Zobaczcie też:

Ponadto czas potrzebny na jego wykonanie jest krótszy niż w przypadku prac prowadzonym metodami tradycyjnymi.

Kolektor Wiślany, który powinien docelowo powstać w ciągu około 3 lat, to jedna z kluczowych inwestycji obecnie realizowanych przez MPWiK. Pozwoli on czasowo zatrzymywać nadmiar ścieków i wód opadowych w trakcie deszczy nawalnych spływających z terenu lewobrzeżnej Warszawy. Następnie będą one kierowane poprzez planowaną w ramach tej inwestycji przepompownię „Wiślaną” do oczyszczalni ścieków „Czajka”.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto