Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje projekt ostatniego etapu budowy największego kolektora w Warszawie. Pomoże zarządzać wodą po ulewnych deszczach

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Firma ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. opracowuje projekt dla ostatniego etapu budowy kolektora Wiślanego. To odcinek od połączenia z kolektorem Bielańskim do Zakładu „Farysa”, wraz z przepompownią. Będzie to największy kolektor tranzytowo-retencyjny w stolicy, który dodatkowo ma przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatycznych.

Nowa infrastruktura, poza transportem ścieków, będzie także czasowo magazynowała nadmiar wód opadowych, ograniczając ryzyko podtopień oraz zmniejszając uruchamianie się tzw. przelewów burzowych do Wisły. Inwestycja otrzymała uzgodnienia ZUD – Zespołu Uzgodnień Dokumentacji. W rozmowie z nami radny Żoliborza, Łukasz Porębski, wyrażał zaniepokojenie przygotowaniem miasta do ulewnych deszczy i nadmiarem wody. Jak widać tego rodzaju infrastruktura dopiero powstanie w części miasta.

Do nowego kolektora zostaną włączone istniejące kolektory burzowe: Mostowa, Kościelna, Wenedów, Krasińskiego, Bielański oraz kolektory dosyłowe do Zakładu „Farysa” i przewód tłoczny z przepompowni „Powiśle”. – Budowa tej wielkości kolektorów pozwoli na zmniejszanie ryzyka powstawania zalewisk i podtopień, a także uruchamiania się tzw. przelewów burzowych podczas ulewnych deszczy – dodaje Marek Smółka, rzecznik prasowy stołecznego MPWiK.

materiały prasowe

Objętość retencyjna kolektora wyniesie około 50 tys. m3 przy średnicach podstawowych mierzących – dla całego etapu – od 1,2 do 3,2 m. Cały kolektor będzie liczył niemal 9,5 km i zostanie posadowiony na głębokości od 6 do 15 m wzdłuż ulic: Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie i Wybrzeże Gdyńskie. Kolektor zostanie wykonany metodą bezwykopową w technologii mikrotunelingu.

Inwestycja jest częścią szerszego przedsięwzięcia współfinansowanego ze środków unijnych, realizowanego przez MPWiK, którego celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatycznych poprzez zwiększanie retencji w systemie kanalizacji. ILF Polska rozpoczął prace w styczniu 2022 r. Zakończenie prac nad dokumentacją projektową (projekt budowlany i projekty wykonawcze) planowane jest do końca 2022 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A. jest Budimex S.A.

materiały prasowe
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto