MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Co mieszkańcy sądzą o Warszawie? Ludzie zadowoleni z życia w stolicy i uważają je za bezpieczne miasto. Mamy nowy Barometr Warszawski

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Szymon Starnawski
Warszawiacy czują się w stolicy bezpiecznie, a zdecydowana większość warszawiaków jest zadowolona z życia w Warszawie i w dzielnicy zamieszkania, a komunikacja miejska funkcjonuje w sposób bardzo dobry. Tak wskazują wyniki barometru warszawskiego. Regularnych badań na temat stolicy przygotowywanych przez miasto. Same wyniki są oczywiście zróżnicowane, ale widać wyraźnie w jakich elementach stolica się przede wszystkim wybija.

Co mieszkańcy Warszawy sądzą o stolicy, czyli Barometr Warszawski

Barometr warszawski istnieje od 2004 roku. To narzędzie służy do monitorowania opinii mieszkańców o najważniejszych obszarach życia w Warszawie. Wyniki co roku pokazują, jak warszawiacy postrzegają pracę samorządu, służb i czy są zadowoleni z usług i oferty miasta. Jak mówi Olaf Osica, dyrektor Biura Strategii i Analiz Urzędu m.st. Warszawy, żadne miasto w Polsce nie dokonuje tylu badań i pomiarów wśród swoich mieszkańców co Warszawa. Władze stolicy chcą w ten sposób dowiedzieć się jak najwięcej także o elementach, które wymagają zmian - tak było chociażby ze Stefą Czystego Transportu. W samym 2023 roku mieszkańcy byli badani 4 razy. Wyniki z poszczególnych miesięcy są do siebie zbliżone.

Co pokazał najnowszy barometr? - Największe zadowolenie obserwujemy z bezpieczeństwa w mieście i funkcjonowania komunikacji miejskiej, które też są najważniejszymi aspektami funkcjonowania miasta - czytamy w głównych wnioskach z badania. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w mieście to dla 98% mieszkańców to ważny temat. 22% ocenia, że w tej kwestii miasto radzi sobie bardzo dobrze, a 67% że raczej dobrze (we wszystkich pytaniach skala była pięciostopniowa). To daje 89% zadowolonych z tej kwestii mieszkańców. Na takim samym poziomie (w stosunku 31% - bardzo dobrze, 57% - raczej dobrze) jest ocena funkcjonowania komunikacji miejskiej w stolicy.

Barometr Warszawski 2023 - wyniki
Co najlepiej oceniają mieszkańcy? Listopad 2023UM Warszawa
Barometr Warszawski 2023 - wyniki
Co najlepiej oceniają mieszkańcy? Marzec 2023UM Warszawa

Zadowoleni z życia, ale różny poziom w dzielnicach

Według badania z listopada 2023 roku najbardziej zadowoleni z życia w Warszawie są mieszkańcy dzielnic: Wesoła i Wilanów. Najbardziej zadowoleni z życia w swojej dzielnicy są Mieszkańcy Mokotowa. Mieszkańcy Targówka wypadają pod kątem zadowolenia z życia w Warszawie najsłabiej. Wpływ na to ma na pewno wspomniane wcześniej bezpieczeństwo. Aż 92% mieszkańców postrzega miejsce zamieszkania jako bezpieczne i spokojne. Natomiast największymi zagrożeniami według badań są:

 • agresywnie zachowująca się młodzież,
 • brawurowi, niebezpiecznie jeżdżący kierowcy,
 • co czwarta osoba obawia się też oszustw np. „na wnuczka”, „na instytucję” – obawa rośnie wraz z wiekiem osoby badanej.

Co ciekawe, o ile sumarycznie (po zsumowaniu ocen bardzo dobrze i raczej dobrze) w ostatnim badaniu najlepiej życie w swojej okolicy oceniają mieszkańcy Mokotowa to widać też wyraźnie, że mieszkańcy Żoliborza i Bielan wybijają się na tle miasta. Procentowo aż, odpowiednio, 49% i 47% odpowiada tam "bardzo dobrze". W innych dzielnicach ten odsetek nie przekracza 40% (równo 40% ma Śródmieście) i waha się od 24% do 37%. Podobne wyniki dało wcześniejsze badanie. W pierwszym tegorocznym badaniu (w marcu) aż 62% mieszkańców Bielan wskazało "bardzo dobrze", a ponad 50% miały Wawer, Ursynów i Włochy. W późniejszych badaniach więcej mieszkańców tych dzielnic odpowiadało jednak "raczej dobrze". Natomiast na Żoliborzu wynik stale oscyluje wokół 48-49%.

Barometr Warszawski 2023 - wyniki
Najbardziej zadowoleni mieszkańcy - listopad 2023UM Warszawa
Barometr Warszawski 2023 - wyniki
Najbardziej zadowoleni mieszkańcy - marzec 2023UM Warszawa

Mieszkańcy wskazali także, co należałoby zrobić, aby poziom bezpieczeństwa w mieście się poprawił się:

 • lepiej oświetlić ulice i parkingi,
 • zwiększyć liczbę patroli policji,
 • rozszerzyć monitoring,
 • zwiększyć liczbę patroli Straży Miejskiej,
 • informować mieszkańców o zagrożeniach i sposobach zabezpieczania się przed nimi.
Barometr Warszawski 2023 - wyniki
Barometr Warszawski 2023 - wynikiUM Warszawa

Metodologia badań

Do 2021 roku Barometr Warszawski był realizowany na losowej, reprezentatywnej próbie mieszkańców stolicy. Ankieterzy przeprowadzali bezpośrednie wywiady (face-to-face) w domu respondenta, przy wykorzystaniu technik: PAPI (Pen And Paper Interview) w latach 2003-2009 oraz CAPI (Computer Assisted Personal Interview) od 2010 r. W 2022 roku, przejściowym, Barometr Warszawski nie był przeprowadzany w dotychczasowej formule. Badanie zostało przeprowadzone techniką CATI tj. poprzez wywiad telefoniczny na próbie mieszkańców Warszawy

W minionym 2023 roku zmieniono metodologię przeprowadzania badania. Połowa wywiadów została przeprowadzana jak dotychczas bezpośrednio w domu respondenta (CAPI), a druga połowa ankietą internetową (CAWI). Próba ogólnowarszawska została zwiększona do 1644 mieszkańców Warszawy. Doliczając badania umożliwiające zbadanie pomiaru dla poszczególnych dzielnic wykonano ponad 3000 wywiadów. To znaczne zwiększenie próby badawczej, nawet uwzględniając liczbę 1644. Niezależnie od metodologii badania pokazują wysokie zadowolenie mieszkańców Warszawy z życia w mieście i duże poczucie bezpieczeństwa oraz funkcjonowania komunikacji miejskiej. Co ciekawe, właśnie jedno z badań wykonano w kontekście prac nad Strefą Czystego Transportu.

Na zlecenie warszawskiego ratusza przeprowadzone zostało badanie opinii na reprezentatywnej grupie 1020 mieszkańców. Wykazało ono, że niemal 70 proc. dorosłych mieszkańców Warszawy (w tym 66 proc. kierowców deklarujących jazdę autem regularnie) popiera wprowadzenie SCT. Ponadto:

 • kobiety częściej niż mężczyźni są pozytywnie nastawione do tego rozwiązania,
 • osoby w wieku 70 lat i więcej częściej niż pozostałe uważają, że dzięki SCT warszawiacy będą zdrowsi,
 • takiego samego zdania są osoby, które nie mają samochodu w swoim gospodarstwie domowym,
 • czterech na dziesięciu warszawiaków uważa, że Strefa Czystego Transportu powinna być wprowadzona w Warszawie za rok lub w krótszym czasie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto