Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś stargardzkim starostą była Agnieszka

Redakcja
Uczennica klasy maturalnej "starego ogólniaka" Agnieszka Forysiak sprawowała dziś funkcję honorowego starosty stargardzkiego. Dotychczasowy starosta Waldemar Gil był dzisiaj jej asystentem.

Była to nagroda w konkursie literackim "Jestem starostą stargardzkim i...", zorganizowanym przez starostwo powiatowe pod patronatem Głosu Szczecińskiego.**Dzień minął ciekawie. Licealistka musiała przyswoić ogrom nowych informacji i odnaleźć się w wielu miejscach. Agnieszka poradziła sobie świetnie! **
ZWYCIĘSKA PRACA AGNIESZKI FORYSIAK:**

Konkurs literacki

,,Jestem starostą stargardzkim i…”

 

…na moich barkach ciąży duża odpowiedzialność. Mając niemal 120 tysięcy osób i 1500 kilometrów kwadratowych pod swoją opieką, przy jednoczesnym ogromie zadań, nie jest łatwo. Podejmowane decyzje łączą się z innymi, powodują reakcje łańcuchowe, a błędy popełnione w jednej kwestii odbijają się szerokim echem w wielu innych.
            Jednak zdarzają się momenty chwilowego spokoju, kiedy nie ma bezpośredniego zagrożenia czy problemu. Wtedy także nie ma czasu na oddech. Kiedy nie ma potrzeby rozwiązywania doraźnych kłopotów, głowę zaprząta jedna myśl: jest dobrze, jednak co zrobić, aby było jeszcze LEPIEJ?

W głowie powoli obraca się mapa, w dzisiejszych czasach powiedzielibyśmy: hologram, z dokładnie zarysowanymi granicami. To zabawne, że przy sprawach często przyziemnych nasuwa się stwierdzenie prawdziwie poetyckie: że moja myśl jak ptak, fruwa po tej mapie, skacze z miedzy na miedzę i bacznym okiem stara się wyłapać wszystkie większe i mniejsze problemy czekające na rozwiązanie. Tam, gdzie przystaje na dłuższą chwilę, zatrzymuję się i ja.

Biorę kartkę i pióro.

Piszę.
           

Zakres działania powiatu: edukacja publiczna – szkoły ponadgimnazjalne.

Zadanie: Otworzenie specjalnie profilowanych klas w technikach i szkołach zawodowych na terenie powiatu, nawiązujących do działalności okolicznych dużych firm i zakładów produkcji. Nawiązanie współpracy z rzeczonymi firmami, mającej na celu zapewnienie staży i praktyk dla uczniów kształcących się w konkretnym kierunku.

Cel do osiągnięcia: Ułatwienie podjęcia praktyk przez uczniów wymienionych szkół, dzięki czemu zaznajomią się oni ze specyfiką zawodu, działalnością firmy, będą w stanie ocenić sytuację na rynku pracy w dziedzinie, która ich interesuje. Po zakończeniu edukacji zwiększą swoje szanse na podjęcie pracy praktycznie w miejscu zamieszkania.

Sposób osiągnięcia: Rozszerzenie opcji profilowych w technikach. Podpisanie odpowiednich umów z firmami i zakładami.
Przewidywane korzyści: Rozwiązanie problemu staży, zwiększenie się liczby specjalistów z odpowiednim doświadczeniem w wielu branżach na terenie powiatu.

 

Zakres działania powiatu: gospodarka nieruchomościami.

Zadanie: Wykorzystanie terenu lotniska w Kluczewie wraz z jego infrastrukturą – przekształcenie go w mały aeroklub z lotniskiem sportowym.

Cel do osiągnięcia: Ożywienie terenu dawnego lotniska, zapobieganie jego niszczeniu, wykorzystanie jego predyspozycji do użytkowania go w oryginalnym przeznaczeniu, ożywienie danego rejonu powiatu.

Sposób osiągnięcia: odrestaurowanie istniejących już budynków administracyjnych, dawnych hangarów, betonowych pasów. Samodzielne otworzenie klubu lub zwrócenie się z propozycją do odpowiednich organizacji. Zatrudnienie instruktorów. Podjęcie współpracy z instytucjami skupiającymi młodzież i zajmującymi się ich wychowaniem, również sportowym – np. Młodzieżowym Domem Kultury w Stargardzie. Ustalenie cennika korzystania i stacjonowania awionetek przez osoby prywatne.

Przewidywane korzyści: poszerzenie lokalnej oferty rekreacyjnej dla mieszkańców powiatu. Zagospodarowanie nieużytkowanych nieruchomości – rozwiązanie problemu wykorzystania lotniska. Dochody pozyskiwane z użytkowania lotniska przez prywatnych sportowców. Ożywienie kulturowe i społeczne, stworzenie dodatkowych miejsc pracy.

Uwagi: pomimo istniejącego już aeroklubu pod Szczecinem, lotnisko w Kluczewie ma przewagę dzięki posiadaniu pasów nie tylko trawiastych, lecz także betonowych. W ofercie lotniska mogłoby się znaleźć: możliwość stacjonowania własnych jednostek przez osoby prywatne, uczestnictwo w zajęciach organizowanych przez aeroklub, wycieczki powietrzne nad terenem pod opieką pilota. Bliskość granicy daje możliwość korzystania z oferty także gościom m.in. z Niemiec, którzy często bywają na terenie powiatu, a tego typu aktywność jest

dla nich o wiele bardziej opłacalna u nas niż w ich kraju.

Zakres działania powiatu: kultura fizyczna i turystyka.

Zadanie: Utworzenie spójnej ścieżki rowerowo-dydaktycznej pomiędzy najpiękniejszymi zakątkami powiatu (w początkowej fazie wokół jeziora Miedwie).

Cel do osiągnięcia: turystyczne ożywienie naturalnie pięknych fragmentów okolicy; pogłębienie wiedzy mieszkańców powiatu o obszarach chronionych i krajobrazowych położonych na terenie powiatu; umożliwienie rozwiania pasji miłośnikom kolarstwa w komfortowych warunkach.

Sposób osiągnięcia: wykorzystanie częściowo już istniejącej infrastruktury rowerowej (np. ścieżki łączącej Stargard i Miedwie), dróg polnych, dróg utwardzanych i asfaltowych o małym natężeniu ruchu. Dobudowanie odcinków ścieżek w miejscach, gdzie ich brakuje. Wzbogacenie trasy wiatami, koszami na śmieci, ławkami do odpoczynku oraz tablicami informacyjnymi. Opracowanie szczegółowych map. Zasięgnięcie opinii u lokalnych stowarzyszeń rowerowych

Przewidywane korzyści: Wzmożony ruch rowerowy i ogólnosportowy ( sportów, w których można wykorzystać rzeczoną infrastrukturę); wzrost świadomości mieszkańców na temat zdrowego trybu życia oraz lokalnych walorów naturalnych. Ze względu na światowy trend rowerowy i bliskość granicy, prawdopodobne są także odwiedziny zachodnich sąsiadów.

Uwagi: Na terenie powiatu stargardzkiego występują m.in.: Iński Park Krajobrazowy, Rezerwat Głazów Narzutowych, Rezerwat Przyrody ,,Grzybieniowe Jezioro”, Rezerwat Przyrody ,,Ozy Kiczarowskie” czy Stawy Lutkowskie. Przez większość z nich już biegną drogi idealne do oznakowania, wymagające minimalnych tylko nakładów i poprawek.

Dodatkiem do projektu może być zachęcenie mieszkańców powiatu do współtworzenia nowej ścieżki – zgłaszania propozycji potencjalnych szlaków, nazw poszczególnych odcinków czy ogłoszenie konkursu na projekt unikatowego stojaka rowerowego, charakteryzującego cały projekt.

Zakres działania powiatu: promocja powiatu.

Zadanie: Wypromowanie powiatu w jak najszerszym spektrum odbiorców.

Cel do osiągnięcia: Zwrócenie uwagi krajowej i europejskiej na powiat stargardzki; rozreklamowanie lokalnych atrakcji, zabytków przyrodniczych i historycznych, zachęcenie ludzi z kraju i spoza granic do odwiedzin i zwiedzania. Podkreślenie wielowymiarowości powiatu i możliwości skorzystania z różnego rodzaju atrakcji – od zabytków, przez odpoczynek aktywny, po wydarzenia kulturowe.

Sposób osiągnięcia: Akcja ,,Stargard – miasto na czasie” – wykorzystanie faktu obecności 15. południka, od którego liczy się zimowy czas środkowoeuropejski, jako elementu charakterystycznego dla miasta i powiatu. Opracowanie dokładnych map dedykowanych – dla rowerzystów, turystów pieszych, osób uprawiających nordic-walking, etc. Wydanie kolekcji pocztówek ze zdjęciami ukazującymi najciekawsze zakątki. Czynne wspieranie międzynarodowych projektów, które ,,żyją własnym życiem”, przenoszą informacje szybko i skutecznie, a niekiedy zmuszają do osobistego przybycia w określone miejsce – m.in. Postcrossing*, Geocaching**.

Przewidywane korzyści: zwiększony ruch turystyczny w regionie, zyski wygenerowane na skutek wsparcia lokalnej gospodarki przez kapitał przywieziony przez turystów. Wzrost

znajomości miejsca zamieszkania przez ludność lokalną.

Uwagi: *Postcrossing – międzynarodowy projekt internetowy, w ramach którego osoby         z całego świata wysyłają pocztówki do przypadkowo wylosowanej osoby – akcja odbywa się głównie w języku angielskim. www.postcrossing.com. **Geocaching – internetowa mapa-serwis, w której udział biorą głownie osoby z Polski i z Niemiec. Na mapie zaznaczone są punkty ukrycia ,,skrzynek” – niewielkich fiolek z listą do wpisania się, lub większych pojemników z gadżetami, z których można coś zabrać i coś włożyć. Często, aby rozwiązać zagadkę dotyczącą miejsca ukrycia skrzynki, należy rozwiązać układankę, przeczytać legendę lub w inny sposób zainteresować się okolicą miejsca, w którym została ukryta. www.opencaching.pl/ .

 

Zakres działania powiatu: kultura fizyczna i turystyka.

Zadanie: uzyskanie wsparcia na rzecz rozwoju stargardzkiego sportu, głównie koszykówki.

Cel do osiągnięcia: Transfer najlepszych zawodników do KS Spójnia Stargard, dzięki czemu klub miałby szansę na powrót do ekstraklasy, co miało już miejsce w jego historii. Dofinansowanie szkolnych lub pozaszkolnych młodzieżowych kół sportowych, zakup

sprzętu, wspieranie wyjazdów, zajęć.

Sposób osiągnięcia: zainteresowanie poszczególnych dużych firm z siedzibami lub oddziałami na terenie powiatu, do objęcia patronatu lub mecenatu nad konkretnymi drużynami.
Przewidywane korzyści: Przy klubach zawodowych – wzrost ich znaczenia na arenie krajowej, prestiż, w miarę którego przybędzie potencjalnych sponsorów. W przypadku klubów szkolnych, młodzieżowych, amatorskich – rozwój zainteresowania sportem mieszkańców powiatu, popularyzacja zdrowego trybu życia i aktywności sportowej.

 

Zakres działania powiatu: Ochrona i opieka nad zabytkami, administracja architektoniczno-budowlana.

Zadanie: Rewitalizacja, restauracja i ożywienie poszczególnych obiektów znajdujących się na terenie powiatu i miasta Stargard, tj.: licznych zabytkowych, choć zniszczonych kamienic (np. przy ulicy Wojska Polskiego w Stargardzie), amfiteatrów (renowacja stargardzkiego i ożywienie miedwiańskiego), dawnej stacji kolejki wąskotorowej, murów miejskich, zabytkowych dworków rozlokowanych we wsiach na terenie powiatu..
Cel do osiągnięcia: Przywrócenie dawnej świetności zabytkom, ochrona kulturowego dziedzictwa rejonu. Ożywienie obiektów przeznaczonych do organizacji imprez masowych, które z powodów najczęściej finansowych, wykorzystywane są raz, dwa razy w roku.

Sposób osiągnięcia: Uzyskanie dotacji na poszczególne cele z odpowiednich funduszy, własnych lub zewnętrznych. Organizacja imprez lub współfinansowanie wynajmu amfiteatru

podczas dotychczas przeprowadzanych.

Przewidywane korzyści: Rewitalizacja zabytków, odnowa i restauracja. Wykorzystanie obiektów zgodnie z ich przeznaczeniem, co również zapobiega ich niszczeniu i zapomnieniu. Wszystko to składa się dodatkowo na promocję powiatu, wzmożenie ruchu turystycznego i podniesienie walorów kulturowych.

Uwagi: Problem z amfiteatrem nad Miedwiem polega na tym, że pomimo zbudowania go na terenie objętym programem Natura 2000 (co z pewnością wymagało odpowiednich zezwoleń), jest on bardzo rzadko używany. Podczas wielu imprez odbywających się nad Miedwiem (np. Miss Miedwia) organizatorom bardziej opłaca się rozstawienie sceny

tymczasowej niż wynajem budowanego amfiteatru.

Zgodnie ze zgłoszonym przez powiat projektem ,,Life+”, związanym z transformacją danej linii wąskotorówki w ścieżkę rowerową, można rozważyć zaadaptowanie budynku stacji do podobnych celów. W jej wnętrzu można zorganizować wypożyczalnię sprzętu rowerowego, sklep z częściami, a nawet punkt noclegowy, stanowiłoby doskonałe uzupełnienie wcześniej opisywanej trasy rowerowej.

 

Odkładam pióro i rozcieram zdrętwiałą dłoń. Chociaż w głowie następne pomysły czekają na przelanie na kartkę, coś każe mi przerwać. Słyszę pukanie do drzwi, a potem delikatny zgrzyt naciskanej klamki.

- Pani starościno?... – do gabinetu zagląda jeden z moich doradców. Szybko zbieram dokumenty na rozpoczynające się zebranie.

- Tak, tak, już idę – odpowiadam w pośpiechu, a on wychodzi.
Uśmiecham się do siebie. Jestem starostą stargardzkim i mam głowę pełną pomysłów.

Agnieszka Forysiak
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Stargardzie Szczecińskim

Klasa III E

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto