Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamery z czujnikami ruchu na Nowym Świecie - automatycznie zczytują numery rejestracji

red
Rozpoczynają się testy kamer wyposażonych w czujniki ruchu. Urządzenia zostały zainstalowane na Nowym Świecie, gdzie będą monitorować wszystkie pojazdy poruszające się tą częścią Traktu Królewskiego. Wjeżdżać może tam tylko wąska grupa pojazdów z uprawnieniami wydanymi przez Zarząd Dróg Miejskich.
Rozpoczynają się testy kamer wyposażonych w czujniki ruchu. Urządzenia zostały zainstalowane na Nowym Świecie, gdzie będą monitorować wszystkie pojazdy poruszające się tą częścią Traktu Królewskiego. Wjeżdżać może tam tylko wąska grupa pojazdów z uprawnieniami wydanymi przez Zarząd Dróg Miejskich. Zarząd Dróg Miejskich/zdm.waw.pl
Rozpoczynają się testy kamer wyposażonych w czujniki ruchu. Urządzenia zostały zainstalowane na Nowym Świecie, gdzie będą monitorować wszystkie pojazdy poruszające się tą częścią Traktu Królewskiego. Wjeżdżać może tam tylko wąska grupa pojazdów z uprawnieniami wydanymi przez Zarząd Dróg Miejskich.

Skanowanie rejestracji i łączenie z bazą danych

Zakaz poruszania się Traktem Królewskim jest systematycznie łamany przez wielu kierowców, jednak w najbliższym czasie powinno się to zmienić. Na Nowym Świecie zostały zainstalowane dwie kamery, które będą mogły automatycznie kontrolować wjeżdżające pojazdy. To pierwsze takie rozwiązanie w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zobacz też: Zdziwisz się! Oto najczęściej kradzione samochody w Warszawie

Testy odbywają się w ramach inicjatywy Klastra ITS (Inteligentnych Systemów Transportowych), przy udziale Politechniki Warszawskiej i Kapsch Telematic Services. Na razie obejmą odcinek Nowego Światu od ul. Smolnej do ul. Świętokrzyskiej. Utworzone tam dwie wirtualne bramy będą skanowały tablice rejestracyjne pojazdów i automatycznie porównywały te dane z bazą zezwoleń wydanych przez ZDM. W przypadku braku dopasowania, zostanie wygenerowane zgłoszenie do odpowiedniej jednostki policyjnej, a kierowca będzie mógł spodziewać się mało przyjemnej korespondencji.

W Europie takie systemy już działają
Testy wykonywane przez dwie warszawskie kamery mają potrwać pół roku. Potem zostanie sporządzony raport z ich działalności, który będzie kluczowy dla oceny ich przydatności w innych miastach. W Warszawie takie urządzenia mają służyć głównie ochronie stref zabytkowych, ale także zabezpieczeniem określonych stref miasta przed wjazdem pojazdów ciężkich.

W Polsce takie testy nie były do tej pory przeprowadzane, chociaż w innych europejskich miastach, jak np. Londynie czy Mediolanie, tego typu systemy działają już z powodzeniem. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich efektem egzekwowania ograniczeń ruchu jest znaczne obniżenie emisji spalin i zanieczyszczeń. Poprawia to jakość życia mieszkańców i turystów, ogranicza też niekorzystny wpływ spalin na historyczną architekturę. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nieuprawnione pojazdy utrudniają przejazd innym, szczególnie autobusom komunikacji miejskiej.


od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto