Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MPWiK zmodernizowało system uzdatniania wody dostarczanej warszawiakom

Agnieszka Zając
Gmach filtrów MPWiK nawiązuje do XIX-wiecznej zabudowy
Gmach filtrów MPWiK nawiązuje do XIX-wiecznej zabudowy Materiały prasowe/MPWiK
Na terenie stołecznych Filtrów MPWiK uruchomiło nową stację ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym. Stacja wzbogaci istniejącą technologię uzdatniania wody, dzięki czemu woda w naszych domach będzie jeszcze czystsza.

Modernizacja sprawi także, że woda będzie zawierała mniej dwutlenku chloru niż do tej pory.

Skąd pochodzi woda, która płynie z kranów w warszawskich domach

Inwestycja współfinansowana przez Unię Europejską polegała na rozbudowaniu istniejącego ciągu o dwa nowe zespoły urządzeń: ozonowania pośredniego oraz filtracji na węglu aktywnym. Obecnie woda po przejściu przez proces napowietrzania i filtrację pośpieszną trafia na nowy obiekt, gdzie jest ozonowana, a następnie filtrowana na węglu aktywnym. Ozonowanie rozbija substancje chemiczne zawarte w wodzie na mniejsze cząstki, a następnie aktywny węgiel wyłapuje je z wody.

Dzięki temu procesowi do wody nie musi trafiać już tak dużo dwutlenku chloru koniecznego do końcowej dezynfekcji, jak miało to miejsce wcześniej. Wpłynie to korzystnie zarówno na smak, jak i na zapach wody.

Projektowanie nowej stacji rozpoczęło się w 2007 r., natomiast sama budowa obiektu rok później. Powierzchnia nowego budynku wynosi ponad 12 tys. mkw. Wewnątrz znajdują się między innymi 3 generatory ozonu oraz 18 komór filtrów węglowych, wypełnionych łącznie 5000 m sześc. węgla aktywnego. Z zewnątrz stacja nawiązuje do dziewiętnastowiecznej zabytkowej architektury filtrów: stylizowane okna i latarnie oraz klinkierowa cegła. Wnętrze stacji jest nowoczesne i utrzymane w przemysłowej, minimalistycznej stylistyce. Inwestycja realizowana była w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie". Całkowity koszt wyniósł 59 mln euro, z czego 36,6 mln euro zostało sfinansowane przez Fundusz Spójności UE.

Zakład Wodociągu Centralnego jest największą stacją uzdatniania, zaopatrującą Warszawę w wodę. Każdej doby ze Stacji Filtrów do sieci wodociągowej trafia około 200 tys. m sześc. wody, co odpowiada ponad 50 proc. zapotrzebowania w stolicy. Dzięki nowej technologii mieszkańcy m.in. Ochoty, Woli, Śródmieścia, Wilanowa, Ursynowa, Ursusa i Pruszkowa odczują znaczną różnicę w smaku oraz zapachu wody, która dzięki nowej technologii uzdatniania będzie zawierała mniej dwutlenku chloru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto