Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ogrody Ulricha wkrótce znów dostępne dla warszawiaków. Zabytkowe i historyczne miejsce z zupełnie nową rolą. Co się tam znajdzie?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Wyremontowane i zupełnie nowe, ale w oparciu o ich historyczną i zabytkową formę i rolę, Ogrody Ulricha tej jesieni mają być dostępne dla warszawiaków. Znajdują się na terenie Wola Parku tuż przy głównym budynku centrum handlowego. Zobaczyliśmy jak postępuje budowa, a o jego nowej roli opowiadają nam m.in. projektanci odpowiedzialni za ich odrestaurowanie.

Przed wojną znajdował się w nich park i XIX-wieczne szklarnie, w których rodzina Ulrichów hodowała znane w całej Warszawie egzotyczne owoce, takie jak pomarańcze i ananasy. Pierwotnie wypełnione zielenią, Ogrody Ulricha wkrótce znowu mają rozkwitnąć roślinnością i życiem towarzyskim.

Historyczne szklarnie podwyższyliśmy i połączyliśmy w dwie jednoprzestrzenne kubatury, co było zabiegiem niezbędnym do zaadaptowania ich do nowej funkcji – hali gastronomicznej i sali zabaw dla dzieci. Przeszklone zadaszenie szklarni oparliśmy na konstrukcji stalowej - opowiada nam Monika Lemańska z pracowni architektonicznej WXCA.

Ogrody Ulricha wkrótce znów dostępne dla warszawiaków. Zabyt...

Każda z dwóch historycznych szklarni ma mieć inną rolę. W jednej znajdą się lokale gastronomiczne: restauracje, kawiarnie, bary i egzotyczna oranżeria. W drugiej przestrzeń z rozrywką dla najmłodszych. Zachowano wszystkie murowane elementy zabytkowych, XIX-wiecznych szklarni. Centralną oś całego kompleksu będzie stanowić pasaż wiodący od ulicy Górczewskiej do centrum handlowego Wola Park.

Plac ma być miejscem dostępnym przez cały rok. Będzie to przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych czy targów. Przestrzeń wokół zostanie zazieleniona, a część dawnego placu zmieni się w ogród społeczny i pasaż z kwitnącymi drzewami owocowymi, przywodzący na myśl sad we mgle. Ochłody w upalne dni dostarczy fontanna.

materiały prasowe

Podczas pracy nad projektem sięgaliśmy po archiwalne materiały, ekspertyzy specjalistów konserwacji zabytków, czy też odbyliśmy wiele rozmów z przedstawicielami Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. We wnętrzu szklarni pojawia się wiele elementów przypominających o historii miejsca. Kolor ścian szklarni odzwierciedla tradycyjny zabieg stosowany w ogrodnictwie, polegający na pobielaniu wapnem w celu ochrony przed szkodnikami - mówi o historycznych nawiązaniach w projekcie Monika Lemańska

Projekt architektów z WXCA zakłada, że kompleks będzie pełnił również funkcję atrakcyjnego centrum edukacji ekologicznej. - Ogrody Ulricha w nowej odsłonie to przede wszystkim miejsce spotkań. Nieprzypadkowo otwarcie obiektu planowane jest jesienią. Kiedy po powrocie z wakacyjnych wyjazdów warszawiacy zapragną znów poczuć lato, będzie ono na nich czekać w egzotycznej oranżerii - zapowiada Lemańska.

Szklarnie Ogrodów Ulricha ma wyróżniać ich historia. Dawne budynki gospodarcze i tereny zielone zakładu ogrodniczego zaadaptowane zostaną do zupełnie nowej funkcji miejsca spotkań. Historyczne mury dawnego kompleksu ogrodniczego oraz tereny zewnętrzne mają stanowić tło dla życia warszawiaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto