Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękna kamienica na Targowej 46 odzyskała przedwojenny wygląd. Absolutna perełka. Będzie znów zdobić Pragę-Północ

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Kończy się powoli remont frontu przepięknej kamienicy przy ulicy Targowej 46. Powoli znikają rusztowania i odsłania ona absolutnie niepowtarzalny wygląd. To nie jest jeszcze całkowity koniec remontu, ale bez wątpienia już teraz będzie ozdobą nie tylko całej ulicy, ale i Pragi-Północ. Opowiadał nam o niej Krzysztof Michalski ze stowarzyszenia "Porozumienie dla Pragi".

Perełka z wczesnego modernizmu

Czteropiętrowa kamienica wraz z oficynami została wzniesiona w latach 1912-1913. Posiada kilkadziesiąt lokali mieszkalnych i kilka lokali usługowych w przyziemiu od strony ulicy Targowej - do których jeszcze wrócimy. To przykład wczesnego modernizmu, a kamienica od samego początku była jedną z najbardziej reprezentacyjnych w tym rejonie. Zaprojektowana została przez duet Józef Napoleon Czerwiński i Wacław Heppen. Z kolei przy jej rewitalizacji korzystano z projektu dra inż. arch. Piotr Kilanowskiego.

Piękna kamienica na Targowej 46 odzyskała przedwojenny wyglą...

W 1945 roku kamienica przy Targowej 46 przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta. Nieruchomość przetrwała wojnę w niezłym stanie została częściowo uszkodzona, najbardziej ucierpiał jej dach. W latach 60. XX wieku przeprowadzono remonty modernizacyjne, a przynajmniej takie, które miały umożliwić jej bezpieczne zamieszkanie. Jak mówi nam Krzysztof Michalski to wówczas zostały pousuwane elementy ozdobne - wszelka sztukateria czy ornamenty. - To wtedy pojawiły się też w przyziemiu lokale usługowe, z witrynami wysuniętymi przed lico budynku, ale oryginalnie tego nie było - opisuje.

Świetnie zachowana dokumentacja

Michalski nie ukrywa radości z faktu, że udało się bardzo dobrze odtworzyć oryginalny kształt budynku. - Parzysta strona ulicy Targowej posiada świetną dokumentację fotograficzną znajdującą się w zbiorach Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To umożliwiło stworzenie wizualizacji kamienicy przy Targowej 46, która powstała na potrzeby "Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Praga-Północ. Praska kamienica". Stworzył ją dr inż. arch. Piotr Kilanowski. Obecne zaawansowanie prac przy fasadzie to mniej więcej 85% - mówi nam Krzysztof Michalski z "Porozumienia dla Pragi".

Nowa fasada kamienicy przy Targowej 46
Aleksy Witwicki

Kamienice odzyskują dawny blask

Kamienica jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków. W starym domu, jak się okazało, nadal jest też trochę oryginalnego wyposażenia. W latach 30. XX wieku, w kamienicy przy ulicy Targowej 46 mieszkał rabin praski Zilberstein - wskazują dokumenty opublikowane przez osoby, które prowadzą na Facebooku profil poświęcony historycznej nieruchomości. Jak dodaje Michalski, Ewa Ziajkowska, również należąca do praskiego stowarzyszenia, odnalazła też dokumentację dotyczącą ulicy Środkowej. Niewykluczone zatem, że to nie ostatnia współpraca umożliwiająca wierną rewitalizację budynków na Pradze-Północ.

Wspólnota, która prowadzi remont, projekt i wszystkie niezbędne zgody zaprezentowała w październiku 2021 roku. Teraz oko przyciągać będzie piękny front budynku. Być może dzięki temu uda się zaangażować do zainwestowania w kolejne etapy np. miasto. Nie ma wątpliwości, że przywrócenie całości budynku do takiego stanu może zając jeszcze kilka lat. Kamienica jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto