Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Pragi. Kamienica przy Środkowej 16 wkrótce zyska nowych lokatorów. Jeszcze dwa lata temu była zrujnowana

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Wideo
od 16 lat
22 listopada nastąpiło symboliczne przekazanie kluczy na ręce wiceprezydenta Warszawy, Tomasza Bratka, do wyremontowanej przedwojennej kamienicy przy Środkowej 16. Zrujnowana wcześniej nieruchomość już wkrótce przyjmie pierwszych mieszkańców. Mogliśmy też zobaczyć wnętrza odnowionych mieszkań. To kolejny element rewitalizacji Pragi.

Rewitalizacja Pragi. Środkowa 16 znów przyjmie lokatorów

W oryginalnym układzie było tu zaledwie sześć mieszkań. Jak mówił wiceprezydent Tomasz Bratek, z dzisiejszej perspektywy, znacznie przeskalowane. Po remoncie jest ich czternaście. O samej kamienicy pisaliśmy już wielokrotnie. Chociażby w 2021 roku kiedy to była kompletnie zrujnowana, ale też ostatnio gdy udało się zakończyć jej remont. Kamienica znajduje się pod nadzorem konserwatora zabytków, który nadzorował cały proces jej renowacji. Z tego też względu remont zrealizowano ze środków miejskich i zewnętrznych. Całość wiceprezydent Bratek szacował na ok. 10 milionów złotych.

Kamienica przy ul. Środkowej 16 po remoncie

Rewitalizacja Pragi. Kamienica przy Środkowej 16 wkrótce zys...

Remont rozpoczęto pod koniec 2021, ale dramatyczny stan kamienicy spowodował, że zakres robót stał się bardzo szeroki i prace trwały dłużej. Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi przekazało jednak dobrą wiadomość kilka dni temu - roboty nareszcie dobiegają końca. Mieszkańcy mogą podziwiać już oryginalny wygląd praskiej kamienicy. Zgodnie z projektem na elewacji od strony ulicy zrekonstruowano jej historyczny detal, w szczególności charakterystyczne półokrągłe zwieńczenie na dachu. Dekoracja została wykonana na podstawie przedwojennych fotografii kamienicy oraz fragmentu pierzei ul. Środkowej. Zrekonstruowano drzwi zewnętrzne do klatek schodowych oraz wrota w przejeździe bramnym. Gzymsy wykonano według technologii zgodnej z zaleceniami konserwatorskimi.

Niemy świadek historii

Neorenesansowa kamienica Arona Śpiewaka została wzniesiona około 1870 roku jako dwupiętrowa kamienica frontowa z parą oficyn bocznych, trójkondygnacyjnych. Zabudowa przetrwała II wojnę światową, jednak potem rozebrano piętrowe segmenty oficyn bocznych. Po 1994 roku wyburzono też część dwupiętrowej oficyny północnej. Zrewitalizowana kamienica, wraz z innymi domami stojącymi przy ulicy Środkowej, stanowi cenny zespół świadectw najwcześniejszej fazy budownictwa, jaka miała miejsce na Nowej Pradze.

Jak mówił nam wiceprezydent Tomasz Bratek, chociaż przetrwała drugą wojnę światową to potem było coraz gorzej. Brak remontów i odpowiedniego utrzymania sprawił, że budynek był w fatalnym stanie. Co widać chociażby na naszych zdjęciach z 2021 roku. Kamienica pod nr 16 została pozbawiona pierwotnego wystroju, a balkony miały wtórne balustrady. Elewacja podwórzowa zupełnie nie posiadała tynków, które zostały skute, podobnie jak elewacje oficyn. Bardzo zniszczone były również klatki schodowe kamienicy.

Kamienica w 2021 roku
Krystian Dobuszyński

Kiedy pierwsi lokatorzy zasiedlą budynek? Jak przyznawał Tomasz Bratek ten proces chwilę trwa ponieważ rodziny czekające w kolejce muszą zaakceptować lokal, ale bardzo możliwe, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia przy Środkowej 16 wróci życie. W parterach, obok czternastu mieszkań, znalazły się także cztery lokale usługowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto