Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci z Haiti przyjadą do Warszawy

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Tragedia na Haiti wciąż zbiera krwawe żniwo. Pomoc na spustoszoną wyspę dociera z całego świata. Rękę do tych, którzy przeżyli trzęsienie ziemi, wyciąga też Uniwersytet Warszawski.

- To reakcja na ludzką krzywdę - tłumaczy Anna Korzekwa, rzecznik UW. Stołeczna uczelnia od wielu już lat współpracuje z Uniwersytetem w Port-au-Prince. Od czasu tragicznego trzęsienia ziemi nie może się jednak z nim skontaktować. Ale warszawski uniwerek nie traci nadziei. I organizuje pomoc. 19 stycznia zdecydował, że przyzna stypendia studentom z Haiti.

- Chcemy przyjąć około 15 osób, które ukończyły co najmniej pierwszy rok studiów - mówi MM-ce Korzekwa. Oprócz tradycyjnych zajęć na młodych ludzi czekać będzie intensywny kurs języka polskiego i angielskiego. Wcześniej na podobnych warunkach uniwerek zaprosił żaków z Iraku i Afganistanu.

Kraj potrzebuje pieniędzy i edukacji

Pieniądze na kształcenie młodych Haitańczyków zapewni UW. Ale każdy z nas może dołożyć własną cegiełkę. Od kilku dni w Auditorium Maximum i w Bibliotece Uniwersyteckiej stoją dwie skarbonki.

- Nie znikną, dopóki ludzie będą wrzucać pieniądze - zapewnia rzeczniczka UW. I dodaje, że uniwerek wysłał już pierwsze finansowe wsparcie dla dotkniętego trzęsieniem ziemi kraju. - W czasie dwudniowej konferencji  "Grotowski - narracje" zebraliśmy 3,5 tys. zł. Pieniądze wpłaciliśmy na konto Polskiej Akcji Humanitarnej.

Dowiedz się więcej o Haiti

To nie koniec działań na rzecz Haiti. W sobotę (23 stycznia) w BUW przy Dobrej 56/66 odbędzie się konferencja, poświęcona historii, kulturze i sytuacji społeczno-politycznej tego państwa.

- Prelegentami są osoby bezpośrednio zaangażowane w sprawy Haiti, które mają bezpośredni kontakt z tym regionem - zapowiada Anna Korzekwa.

Spotkanie poprowadzi prof. Józef Kwaterko. Dyskusja zapowiada się ciekawie, bo prelegenci reprezententują różne dziedziny nauki. To pracownicy Wydziałów Neofilologii, Polonistyki, Orientalistyki, Historii, Geografii i Studiów Regionalnych: profesorowie Marcin Kula, Leszek Kolankiewicz, Remigiusz Forycki, dr Eugeniusz Rzewuski, dr Bogumiła Lisocka-Jaegermann i dr Krzysztof Smolana.

Dyskusje i prelekcje odbędą się w godz. 12.00 - 16.00 w sali wystawowej nr 96 na parterze BUW. Wstęp wolny.


Zobacz również:
Warszawa: w kościołach będą zbierać dla Haiti
Warszawa pomaga ofiarom z Haiti

Grypa szaleje na Ukrainie. Warszawa chce pomóc

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto