Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy z Ukrainy w Warszawie. Gdzie zostaną zakwaterowani? Ratusz: nie będziemy podawać żadnych informacji

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Gdzie zostaną zakwaterowani uchodźcy z Ukrainy? Władze Warszawy komentują
Gdzie zostaną zakwaterowani uchodźcy z Ukrainy? Władze Warszawy komentują Krystian Dobuszyński
Uchodźcy z Ukrainy w Warszawie. Narastający konflikt na linii Ukraina-Rosja sprawia, że wkrótce obywatele tego pierwszego kraju będą mogli szukać schronienia w Polsce. W związku z takim scenariuszem, Wojewoda Mazowiecki poprosił samorządy o wskazanie listy obiektów, w których mogliby być kwaterowani cudzoziemcy. Odpowiedzi udzielili już między innymi prezydenci Płocka i Ciechanowa. Tego typu miejsc nie wskazała natomiast Warszawa. - Absolutnie nie ma takiej listy, którą chcielibyśmy gdziekolwiek komunikować - mówi nam rzeczniczka prasowa stołecznego Ratusza.

Kilkanaście dni temu, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, zwrócił się z prośbą do samorządów o wskazanie listy obiektów, w których mogliby być kwaterowani uchodźcy z Ukrainy. Władze niektórych miast zdążyły już zadeklarować gotowość do pomocy, znaleźli się też tacy, którzy poinformowali, że cudzoziemców nie przyjmą. O stanowisko w sprawie postanowiliśmy zapytać władze Warszawy.

Absolutnie nie ma takiej listy, którą chcielibyśmy gdziekolwiek komunikować. My się możemy wewnętrznie przygotowywać, natomiast zgodnie z przepisami, całą sprawą, która bez wątpienia jest bardzo poważna, zajmuje się administracja rządowa. Jedynymi źródłami informacji powinni być tutaj Wojewoda i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. My nie będziemy podawać żadnych informacji, oczywiście będziemy jednak do dyspozycji - jeżeli będzie trzeba, to Warszawa jak zwykle stanie na wysokości zadania - mówi w rozmowie z naszym portalem Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka prasowa stołecznego Ratusza.

Przypomnijmy, że na ten temat wypowiadała się także wiceprezydentka stolicy Renata Kaznowska. Zastępczyni Rafała Trzaskowskiego również nie zdradziła konkretnych lokalizacji, zapowiedziała jednak gotowość do współpracy.

Jeżeli będą podejmowane decyzje, czy to na poziomie rządowym, czy delegowane do urzędów wojewódzkich, oczywiście będziemy współpracować z panem Wojewodą - zadeklarowała wiceprezydentka Warszawy w rozmowie z portalem "Radio dla Ciebie".

"Uchodźcy z Ukrainy mogą szukać w naszym kraju bezpiecznego schronienia"

O głos w sprawie listy stołecznych obiektów zapytaliśmy więc przedstawicieli administracji rządowej. Kilka dni temu zwróciliśmy się do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie z następującymi pytaniami:

  1. Czy jest znana lista obiektów w Warszawie, gdzie mogliby być zakwaterowani uchodźcy z Ukrainy? Jeśli tak, czy można poznać ich dokładną liczbę i adresy?
  2. Ile miejsc mogą liczyć wyżej wymienione obiekty?
  3. Jakiego typu są to obiekty, np. hotele, szkoły?
  4. Czy znany jest koszt na jedną osobę?
  5. Czy przydzielanie cudzoziemców do obiektów będzie odbywało się według specjalnego klucza?

W odpowiedzi na nasze zapytania, rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego potwierdziła, że Polska przygotowuje się na różne scenariusze w związku z napiętą sytuacją pomiędzy Rosją a Ukrainą. Zaznaczyła, że jednym z nich są "działania wojewodów związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu możliwego konfliktu, mogą szukać w naszym kraju bezpiecznego schronienia".

Ewa Filipowicz poinformowała w rozmowie z naszym portalem, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji działa zespół, który opracowuje rozwiązania kompleksowo uwzględniające rozwój sytuacji w ramach konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego nie zdradziła jednak szczegółów dotyczących miejsc, w których mogliby zostać zakwaterowani cudzoziemcy. Dodała natomiast, że cała sytuacja jest na bieżąco analizowana w ścisłej współpracy z Komendą Główną Straży Granicznej i innymi służbami, Urzędem do Spraw Cudzoziemców oraz wojewodami.

Procedury są przygotowywane zgodnie z Krajowym Planem Zarządzania Kryzysowego, w związku z potencjalnym zwiększeniem ruchów migracyjnych - mówi w rozmowie z naszym portalem Ewa Filipowicz, rzeczniczka prasowa Wojewody Mazowieckiego.

Po rozmowie z rzeczniczką stołecznego Ratusza, którą przeprowadziliśmy we wtorek 22 lutego, ponownie zwróciliśmy się z powyższymi pytaniami do przedstawicieli Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Czekamy na odpowiedź.

Płock i Ciechanów deklarują pomoc. Sierpc odmawia przyjęcia uchodźców

Na prośbę Wojewody zdołało odpowiedzieć już kilka samorządów. Wśród nich należy wymienić deklarację prezydenta Ciechanowa.

Padły konkretne przykłady takich miejsc, jak chociażby bursy, hale widowiskowe, hale sportowe czy targowe, hotele bądź hostele. Zapewniono nas, że wszystko będzie sfinansowane przez budżet państwa - mówi prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, cytowany przez portal "RDC".

Miejsca do zakwaterowania cudzoziemców wskazał także prezydent Płocka.

W przypadku ewentualnego dalszego napływu cudzoziemców konieczne może być zorganizowanie tymczasowego obozowiska. Miejsca obozowiska wskazuje właściwy terytorialnie wojewoda w uzgodnieniu z właściwym terytorialnie organem administracji samorządowej. Jako samorząd wskazaliśmy 4 działki w Płocku będące własnością Gminy-Miasta Płocka o łącznej powierzchni 8,38 hektara oraz 16 placówek zbiorowego żywienia na terenie Płocka do realizacji działań ewentualnego zakwaterowania i wyżywienia przybyłych cudzoziemców - poinformował Konrad Kozłowski z Referatu Informacji Miejskiej urzędu miasta.

Uchodźców na pewno nie przyjmie Sierpc.

Gmina Miasto Sierpc nie posiada lokalizacji, w których by mogli znaleźć schronienie cudzoziemcy z Ukrainy - poinformował burmistrz Sierpca Jarosław Perzyński.

Sejmik Województwa Mazowieckiego solidarny z Ukrainą

We wtorek 22 lutego Sejmik Województwa Mazowieckiego jednomyślnie przyjął stanowisko wsparcia dla Ukrainy.

W imieniu mieszkańców Mazowsza wyrażamy olbrzymie zaniepokojenie bezprecedensową militarną aktywnością Rosji wobec naszego najbliższego sąsiada - Ukrainy i naruszeniem jej integralności terytorialnej - czytamy w treści stanowiska.

Poniżej pełna treść dokumentu.

Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął jednogłośnie stanowisko w sprawie wsparcia dla UkrainySejmik Województwa Mazowieckiego / Twitter
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto