MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Żydowskim Instytucie Historycznym odbyło się spotkanie: Żydowska Warszawa idzie na mecz

Jędrzej Cichocki
Jędrzej Cichocki
W dniu 23 maja 2024 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie odbyło się wyjątkowe wydarzenie poświęcone historii żydowskiej piłki nożnej w Warszawie. W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z burzliwymi dziejami sportu w żydowskiej społeczności przedwojennej Warszawy, związkami między piłką nożną a tożsamością narodową oraz wpływem antysemityzmu na rozwój tej dyscypliny w międzywojennej Polsce.

Makabi Warszawa i Hagibor Białystok

Wykład przybliżył zgromadzonym skomplikowane relacje międzykulturowe oraz trudności, z jakimi borykali się żydowscy sportowcy. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć unikatowe materiały, ale przede wszystkim wysłuchać ciekawej rozmowy o codziennym życiu i sukcesach sportowych żydowskich drużyn piłkarskich, takich jak Makabi Warszawa i Hagibor Białystok. Spotkanie poprowadzili:

  • Dr hab. Rafał Rosół, prof. UAM - Filolog klasyczny, językoznawca, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor licznych publikacji na temat kontaktów językowych między Bliskim Wschodem a Grecją oraz historii i kultury Żydów w Polsce. Jego praca "Chorągiewki z tałesu. Piłka nożna, antysemityzm i Zagłada" (Kraków 2022) cieszy się dużym uznaniem.
  • Radosław Forystek - Członek zarządu Makabi Warszawa, pedagog i logopeda, aktywnie zaangażowany w odrodzenie żydowskiego życia sportowego w Warszawie. Jest pomysłodawcą i koordynatorem grupy chłopackiej „Sababa” w JCC Warszawa.
  • Stefan Szczepłek - Dziennikarz sportowy od 1973 roku, autor licznych książek i publicysta. Jego prace dotyczące sportu są szeroko uznawane i nagradzane. Jest aktywnym uczestnikiem dyskusji na temat roli sportu w społeczeństwie i historii polskiego futbolu.

Sport i tożsamość

Żydowska piłka nożna w Warszawie nie była jedynie dziedziną sportu, ale również ważnym elementem budowania tożsamości narodowej. Żydowskie drużyny sportowe, takie jak Makabi Warszawa, były symbolem dumy i jedności społeczności żydowskiej. Organizacje te promowały zdrowy styl życia oraz współzawodnictwo, będąc jednocześnie miejscem integracji i wspólnoty w obliczu narastających napięć społecznych i politycznych.

Antysemityzm i wyzwania

W okresie międzywojennym żydowscy sportowcy często spotykali się z dyskryminacją i antysemityzmem. Było to widoczne nie tylko na trybunach, ale również w strukturach sportowych, gdzie żydowskie drużyny zmagały się z uprzedzeniami i wykluczeniem. Pomimo tych trudności, żydowskie kluby sportowe kontynuowały swoją działalność, zdobywając liczne trofea i ciesząc się popularnością wśród kibiców.

"Warszawa idzie na mecz" – polecane książki

Dla miłośników historii piłki nożnej i kultury sportowej Warszawy, szczególnie polecana jest książka „Cała Warszawa idzie na mecz” autorstwa Stefana Szczepłka. Publikacja ta w fascynujący sposób przedstawia historię sportu w stolicy, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych drużyn piłkarskich i ich roli w życiu społecznym mieszkańców. Autor analizuje także zjawiska społeczne i polityczne, które miały wpływ na rozwój piłki nożnej w Warszawie, czyniąc tę książkę niezwykle cennym źródłem wiedzy dla każdego pasjonata historii sportu. Aktualnie ukazały się już dwa tomy. Osobiście polecam, zresztą - same okładki przykuwają oko i je cieszą, treść jeszcze bardziej. Warto sprawdzić.

Nadchodzące wydarzenia

Żydowski Instytut Historyczny nieustannie organizuje interesujące wydarzenia i spotkania. W najbliższym czasie planowane są m.in.

  • Pamięć i postpamięć Krochmalnej. Wokół dzieciństwa Izaaka Celnikiera | Spotkanie na wystawie »Niewielkie resztki z Solnej« (26 maja)
  • Konferencja wokół projektu badawczego »Encyklopedia getta warszawskiego« (28-29 maja)
  • Czy Żydzi są rasą? Dyskurs prasowy i publicystyczny 1866–1939 (4 czerwca)
  • Konferencja EHRI | Researching the Holocaust in the Digital Age (18 czerwca)

Listę nachodzących wydarzeń można znaleźć tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto