Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybieramy Hity i Kity 2010 roku

Rafał Babraj
Rafał Babraj
Otwarcie Centrum Nauki Kopernik, awantura o krzyż smoleński, budowa II linii metra - sprawdzamy, co w 2010 roku wydarzyło się w Warszawie.

To już koniec 2010 roku. Podczas ostatnich 12 miesięcy dużo się działo. Spróbujemy przyjrzeć się tym wszystkim wydarzeniom, wskazując te, które naszym zdaniem były sukcesem i z których należy być dumnym, jak i te, które wzbudziły kontrowersje, wstyd, a niekiedy niesmak.

Oczywiście to, co dla jednego jest kitem, dla innego może być hitem, dlatego wszelkie dyskusje są mile widziane...


Pomóżcie nam! Zapraszamy Was do zapoznania się z naszymi propozycjami i do wpisywania swoich w komentarzach pod tekstem!


MM Warszawa - Hity 2010 roku

Otwarcie Centrum Nauki Kopernik


Jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji kulturalnych w stolicy. O tym jak bardzo warszawiacy byli ciekawi nowoczesnych, interaktywnych ekspozycji świadczą liczby: tylko w pierwszy weekend działalności centrum odwiedziło 13 tys. osób, a chętni stali w długiej kolejce nawet po kilka godzin. Niebawem oferta Centrum Nauki Kopernik poszerzy się jeszcze o planetarium.

Przełom w budowie tzw. Żagla Libeskinda


Wszystko wskazuje na to, że kilkunastopiętrowy szkielet przestanie w końcu straszyć w samym centrum miasta. Już w styczniu 2011 roku, po wielu miesiącach przestoju, ruszy budowa wieżowca przy ul. Złotej 44. Zewnętrzna elewacja budynku może być gotowa nawet przed Euro 2012.

Big lift na Stadionie Narodowym


W połowie grudnia rozpoczęła sie spektakularna operacja zwana "Big Lift". Ważąca ponad 100 ton iglica docelowo zawisnąć ma 34 metry nad poziomem boiska. Ten etap prac zakończyć ma się do 4 stycznia. Budowa Stadionu Narodowego nie jest opóźniona, a niedawno rozstrzygnięto też konkurs na artystyczną koncepcję ceremonii otwarcia. Arena ma być gotowa w połowie 2011 roku.

Awans do kolejnego etapu w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016


W październiku poznaliśmy miasta, które przeszły do drugiego etapu konkursu. Oprócz Warszawy znalazły się w nim Wrocław, Gdańsk, Katowice oraz Lublin. Kolejna faza planowana jest na przełomie czerwca i lipca 2011 roku. Właśnie wtedy Komisja Selekcyjna, w skład której wchodzą polscy i europejscy eksperci, wybierze jedno z miast.

Modernizacja placu Grzybowskiego


Starania władz dzielnicy o poprawę wizerunku placu Grzybowskiego trwały trzy lata. W 2008 r. powstała tymczasowa sadzawka, zwana „dotleniaczem”. Rok później władze dzielnicy zorganizowały konsultacje społeczne, w czasie których mieszkańcy Śródmieścia przedstawiali swoje wizje tego miejsca. W końcu pod koniec października mieszkańcy otrzymali zupełnie nową odsłonę placu Grzybowskiego.

Sonisphere Festival 2010, Metallica na Bemowie


Koncerty "wielkiej czwórki" poprzedził występ polskiego Behemotha. Później na scenie zaprezentowali się Anthrax, Megadeth oraz Slayer. Gwoździem programu była oczywiście Metallica, która zelektryzowała tłumy zebrane na płycie lotniska.
Według szacunków organizatorów w koncercie udział wzięło 80 tys. fanów metalu.

6-letni Tomek wrócił do zdrowia


Chłopiec, który zatruł się muchomorem sromotnikowym, a którego losy śledziła cała Polska, wyszedł ze szpitala przed Świętami Bożego Narodzenia. Po 2 przeszczepach i czterech miesiącach walki o życie w Centrum Zdrowia Dziecka, wrócił w końcu do domu.

Otwarcie Mediateki na Bielanach


Budowa trwała dwa lata i kosztowała ponad 15 mln zł. Od tradycyjnej biblioteki różni się tym, że można tam pożyczać nie tylko książki, ale też grać w gry komputerowe, oglądać filmy, słuchać muzyki, a także wykonywać eksperymenty naukowe. Bardzo ciekawymi rozwiązaniami są też IQ Ring czy Wykrzynik.

Udostępnienie Muzeum Powstania Warszawskiego niewidomym


To pierwsze muzeum w Polsce, które umożliwiło osobom z dysfunkcją wzroku zwiedzanie ekspozycji przy użyciu audio przewodników. Do dyspozycji niewidomych są: trwająca 5,5 godziny audiodeskrypcja, materiały pomocnicze brailem, pocztówki dźwiękowe, a także specjalnie przeszkoleni przewodnicy.

Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2010 w Warszawie


Impreza okazała się dużym sukcesem. W zmaganiach udział wzięło 1500 niepełnosprawnych sportowców, reprezentujących 56 krajów. W hucznym otwarciu Igrzysk udział wzięli m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski z żoną, Lech Wałęsa, a także znani sportowcy i aktorzy z Polski oraz spoza kraju.

MM Warszawa - Kity 2010 roku

Powódź w Warszawie


Powódź, która w tym roku wyrządziła wiele szkód w Polsce, dała się we znaki również mieszkańcom stolicy. Co prawda sytuacja tym razem nie wymknęła się spod kontroli, ale mimo to wielu warszawiaków miało nerwy napięte do granic możliwości, zamknięto też niektóre szkoły. Może warto w końcu zwrócić na to zagrożenie baczniejszą uwagę, zanim będzie za późno?

Awantura o krzyż na Krakowskim Przedmieściu


Krzyż, ustawiony spontanicznie przez harcerzy pod pałacem prezydenckim, aby upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej, stał się kością niezgody. Z jednej strony tzw. obrońcy krzyża, z drugiej ludzie skandujący "Jest krzyż jest impreza". Poczucie solidarności, zjednoczenie, refleksja nad stylem uprawiania polityki... zniknęły jeszcze szybciej niż się pojawiły.

Brak modernizacji stadionu Polonii Warszawa


Kibice Polonii Warszawa domagali się modernizacji swojego stadionu. Obiekt "Czarnych Koszul" z ledwością spełnia standardy niezbędne, aby mogły się tu odbywać mecze Ekstraklasy, tymczasem przy ul. Łazienkowskiej za miejskie pieniądze jak na drożdżach rośnie nowy stadion Legii...

Nierozwiązanie kwestii spalarni śmieci na Targówku


Na stołecznych wysypiskach śmieci brakuje już miejsca, tymczasem Ratusz nie rozwiązał jeszcze kwestii modernizacji spalarni na Targówku. Ostatnio urzędnicy uznali, że rozbudują ją bez pomocy inwestora prywatnego. Eksperci alarmują, że jeśli miasto szybko nie zajmie się sprawą, Warszawa utonie w śmieciach.

Trasa S-8 i co dalej?


Opóźnia się otwarcie trasy S-8, która miała być gotowa przed świętami, jednak to jeszcze najmniejszy problem. Większym jest to, że nawet po oddaniu trasy, warszawiacy i tak nie unikną korków. Opóźniona bowiem jest budowa autostrady A2, więc trzeba będzie zjeżdżać z ekspresówki w Morach, gdzie ustawione zostaną światła... Tak więc możemy utknąć przy samym zjeździe z S-8. Swoją drogą, to dobry punkt wyjścia do kolejnego problemu, czyli opóźnień i braku odpowiedniej koordynacji przy budowie najważniejszych arterii w stolicy.

Tasiemiec remontowy na Powązkowskiej


Wydawało się, że ten remont nigdy się nie skończy. Prace rozpoczęły się w 2008 roku, a zakończyły pod koniec czerwca 2010 roku... Pierwotnie zakres prowadzonej inwestycji dotyczył jedynie remontu wiaduktu w ulicy Powązkowskiej i miał się zakończyć w 2009 roku. Jak się jednak okazało, do przebudowania były jeszcze odnalezione pod ziemią media.

Rozkopana Żelazna zaraz po gruntownym remoncie


To jedna z największych wpadek Ratusza. Najpierw przeprowadzono gruntowną modernizację ulicy, a później rozkopano ją, aby wymienić magistralę wodociągową. Nie trzeba dodawać, że po takiej operacji znowu konieczna była naprawa jezdni...

Komunikacyjny horror na Dźwigowej


Dźwigowa to jedna z najważniejszych dróg łączących dzielnice Włochy i Ursus z Bemowem i Wolą. Tymczasem ulica w ciągu tego roku była kilkukrotnie zamykana. Na wiosnę dziurawą, jak szwajcarski ser, jezdnię udało się wyfrezować, ale już latem asfalt zaczął się odkształcać. Prowizoryczne uzupełnianie niewiele pomogło. Ostatecznie, w październiku ulica została zamknięta na blisko miesiąc, a kierowcy stali w ogromnych korkach.

MM Warszawa - Hit czy Kit?

Budowa nowego stadionu Legii Warszawa


Stołeczna drużyna otrzymała wreszcie stadion z prawdziwego zdarzenia. Na otwarcie nowego obiektu przyjechał Arsenal Londyn... z tym, że arena nie jest jeszcze w pełni gotowa. Ponadto, przeprowadzając inwestycję nie zadbano o parkingi dla kibiców. W wyniku tego sympatycy piłki nożnej przyjeżdżający na Łazienkowską masowozastawiali trawniki, chodniki, a nawet zatoczki autobusowe.

Remont ulicy Francuskiej


Po remoncie wzdłuż ulicy powstały specjalne zatoczki z miejscami parkingowymi. Drogowcy postawili nowe latarnie i wiaty przystankowe. Szkoda tylko, że tempo prac, które na początku było bardzo wolne, zwiększyło się dopiero tuż przed wyborami. Efekt? Niedoróbki widać gołym okiem. Kierowcy bulwersowali się, że jezdnia nie jest równa, a pasy są krzywo naklejone. Jakby tego było mało, zaledwie kilka tygodni po zakończeniu modernizacji, trzeba było zrywać asfalt, aby poprawić odpływ.

Budowa II linii Metra


Dobrze, że się rozpoczęła, jednak tempo prac pozostawia wiele do życzenia. Wykonawca w 2010 roku wydał jedynie 100 mln. z przeznaczonych na budowę 500 mln złotych. Radni musieli więc przesunąć środki na kolejne lata. Roboty były wstrzymane, gdy wykonawca natrafił na pozostałości przedwojennego budynku, dość ciekawie było również, gdy na dwóch kołach stanął dźwig, mający przenieść kontener...

Remont ul. Emilii Plater


Miał być gruntowny remont, okazało się, że przeprowadzono niewiele więcej niż kosmetyczne poprawki. Na większe zmiany trzeba będzie poczekać, ponieważ brakuje pieniędzy. Co gorsza, na początku października PKP zamknęły przejście podziemne pod ul. Emilii Plater, nie oferując w zamian tymczasowej "zebry". Ludzie przebiegali więc przez jezdnię, a straż miejska karała ich mandatami. Po sporym zamieszaniu w mediach, przejście dla pieszych w końcu się pojawiło...

Wielki Wybuch, czyli ceremonia otwarcia Centrum Nauki Kopernik


Wydarzenie miało wstrząsnąć warszawiakami. Niestety tak się nie stało. Wiele osób, które przybyło na ceremonię otwarcia centrum było wyraźnie rozczarowanych. Niektóre co prawda doceniały artystyczny wymiar spektaklu, jednak generalnie przeważały mieszane odczucia...

Niebezpieczna hopka w al. KEN


Skrzyżowanie alei KEN i ul. Gandhi przez długi czas było zmorą kierowców. Przez niebezpieczną hopkę, która się tam znajdowała, dochodziło do kolizji, a nawet wypadków. Długo nic się nie dało z tym fantem zrobić, aż w końcu przyszły wybory i... się udało. Cieszymy się, że wreszcie udało się sprawie zaradzić, ale czy naprawdę trzeba z każdą inwestycją czekać do wyborów?

EuroPride w stolicy


Warszawa otrzymała w tym roku tytul "EuroPride", a na ulicach stolicy odbył się festiwal środowiska LGBT. Znaczący był fakt, że paradę po raz pierwszy zorganizowano w kraju "zza żelaznej kurtyny". Nieco mniej imponująca była liczba uczestników, przez Warszawę przeszło kilkanaście tysięcy osób, podczas gdy w Madrycie w jednej z parad udział wzięło... 1,5 mln. osób. Przeciwko EuroPride wpłynęło ponad 2,5 tys. protestów.
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto