MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa kamienica z piękną historią. Kamienica Artystyczna to ponad stuletni dom. Znów jest chlubą Warszawy

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Tak prezentuje się praska zabytkowa kamienica z 1916 roku
Tak prezentuje się praska zabytkowa kamienica z 1916 roku Aleksy Witwicki
Kamienica Artystyczna w Warszawie - sama nazwa sugeruje, że to absolutnie wyjątkowy obiekt. I tak jest. Kamienica przy Białostockiej to perła na mapie stolicy. Obecnie znajdziecie tutaj m.in. pracownie artystyczne i biura. Zabytek należał do rodziny Brunów i początkowo mieścił magazyny oraz warsztaty. Po przejęciu przez władze komunistyczne funkcjonował tam m.in. Urząd Skarbowy, a w trakcie stanu wojennego tajna drukarnia Solidarności. Teraz przeszła remont.

Kamienica Artystyczna. Praska perełka z burzliwą historią

Kamienica Artystyczna, znajdująca się przy ul. Białostockiej 22, została wzniesiona ponad sto lat temu, w latach 1913-1916, przez firmę "Krzysztof Brun i Syn". Firma handlowała artykułami żelaznymi, co oznaczało, że miała w swoim asortymencie takie wyroby jak: maszyny do pisania Remington, maszynki do golenia Gilette, kuchnie polowe, a nawet windy firmy Otis. Jej działalność dynamicznie się rozwijała, co zmusiło Brunów do wybudowania przestrzeni magazynowej. Wybór lokalizacji padł na Białostocką, leżącą w sąsiedztwie torów kolei warszawsko-petersburskiej.

Tak prezentuje się praska zabytkowa kamienica z 1916 roku

Zabytkowa kamienica z piękną historią. Kamienica Artystyczna...

Po zakończeniu II wojny światowej kamienica przy Białostockiej 22 stała się główną siedzibą spółki. - To tu przeniosła się rodzina Brunów i ich firma po zniszczeniu w czasie wojny niemal całego majątku na lewym brzegu Wisły - informuje Muzeum Warszawy. Tak było do 1950 roku, kiedy to budynek przejęło państwo.

- W 1950 roku Białostocka 22 została przejęta przez władze komunistyczne i umieszczono w niej między innymi Urząd Skarbowy, Totalizator Sportowy, PP Biuromasz i zakład regeneracji akumulatorów. W latach 70. hala magazynowa spłonęła w pożarze, a w samej kamienicy w trakcie stanu wojennego funkcjonowała tajna drukarnia Solidarności. W latach 90. na terenie Białostockiej 22, koegzystowała Komenda Dzielnicowa Straży Miejskiej i dziupla złodziei samochodowych - czytamy na stronie bialostocka22.pl.

Białostocka 22
Tak prezentuje się praska zabytkowa kamienica z 1916 rokuAleksy Witwicki

Białostocka 22 dziś

W 2002 roku Białostocka 22 powróciła do rodziny Brunów. Choć kamienica przeszła gruntowany remont, udało się zachować wiele niezwykłych elementów, oddających jej charakter. Budynek został gruntownie odświeżony i dziś wyższe piętra budynku są przeznaczone pod wynajem na biura, a hala na parterze oraz sala na pierwszym piętrze są wykorzystywane jako przestrzeń eventowa.

Obiekt wciąż jednak nawiązuje do tradycji i funkcji pełnionych sto lat temu. Znajdziecie tutaj m.in. fabryczne oświetlenie, drewniane schody, przedwojenny bruk, budkę telefoniczną na patio, zegar obecności do odbijania kart, dawne reklamy oraz znaki towarowe spółki. W bramie możecie także przeczytać fragment wiersza "Westchnienie babuni siwej" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który wspomniał legendarną warszawską firmę:

"Codziennie jakiś balik,
codziennie karta win.
Pakulscy mnie kochali
i Krzysztof Brun i Syn."

Białostocka 22
Tak prezentuje się praska zabytkowa kamienica z 1916 rokuAleksy Witwicki
od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto