Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawna Fabryka "Drucianka" w Warszawie popada w ruinę. Bezcenny zabytek niszczeje w oczach. Konserwator podjął decyzję

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Zagrożenie na terenie dawnej fabryki. Konserwator wydał decyzję w sprawie "Drucianki"
Zagrożenie na terenie dawnej fabryki. Konserwator wydał decyzję w sprawie "Drucianki" Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał posiadaczowi zabytku przeprowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich i robót budowlanych w portierni należącej do zespołu budowlanego dawnej Fabryki Drutu, Sztyftów i Gwoździ. Decyzja w sprawie tzw. Drucianki jest ostateczna i nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał komunikat w sprawie dawnej Fabryki Drutu, Sztyftów i Gwoździ, tzw. Drucianki. Z informacji zamieszczonej w mediach społecznościowych wynika, że posiadacz zabytkowego kompleksu otrzymał nakaz przeprowadzenia prac konserwatorskich i robót budowlanych w portierni należącej do tamtejszego zespołu budowlanego, znajdującej się przy ulicy Objazdowej 1 w Warszawie.

Zagrożenie na terenie dawnej fabryki. Konserwator wydał decyzję w sprawie "Drucianki"

Dawna Fabryka "Drucianka" w Warszawie popada w ruinę. Bezcen...

Konserwator wyjaśnia, że wykonanie prac jest niezbędne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem zabytku.

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Jest ona ostateczna.

Drucianka Campus. Inwestycja na terenie dawnej fabryki

Przypomnijmy, że dawnej Fabryki Drutu, Sztyftów i Gwoździ szykowana jest ogromna inwestycja, za którą odpowiada firma Liebrecht & wooD. Mowa o "Drucianka Campus" czyli nowoczesny kompleks, na którego terenie znajdą się biura oraz powierzchnie przeznaczone na część handlową, usługową oraz eventową. Wszystko to na obszarze liczącym 42 tysiące metrów kwadratowych.

Realizacja Drucianka Campus zakłada rewitalizację obiektów zabytkowych, uzupełnionych nowoczesną, lekką architekturą, skomponowaną w sposób pozwalający na wyeksponowanie odrestaurowanych budynków historycznych. Inwestycję utworzą trzy sześciokondygnacyjne budynki biurowe o łącznej powierzchni 42 000 mkw. oraz adaptowane do nowych funkcji obiekty zabytkowej fabryki. Zabudowę dopełnią pełne zieleni przestrzenie publiczne placów i ciągów pieszych, które w powiązaniu z funkcjami usługowymi, umożliwią korzystanie z ogródków gastronomii, aktywny wypoczynek, rekreację oraz organizację plenerowych wydarzeń - wskazuje pomysłodawca.

Projekt architektoniczny pochodzi z pracowni Juvenes Projekt. Prace budowlane ruszyły we wrześniu 2022 roku. Wówczas poinformowano, że potrwają one około 2,5 roku. Łączny koszt inwestycji to niemal 150 mln zł.

Dawna warszawska fabryka

Budowa warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftów i Gwoździ (właściwie Belgijska Spółka Akcyjna Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftów i Gwoździ) rozpoczęła się pod koniec XIX wieku. Produkowano tam gwoździe, drut kolczasty i łańcuchy, które były sprzedawane na terenie Królestwa Polskiego oraz Rosji.

Fabryka rozwijała się znakomicie do wybuchu I wojny światowej. Zwiększano tam wartość produkcji i zatrudnienie. Podczas drugiej II wojny światowej, jej budynki uległy znacznym zniszczeniom. Do odbudowy znacjonalizowanej już wytwórni (Warszawska Fabryka Sprężyn im. Karola Wójcika) doszło w 1946 roku. Wówczas zaczęto wyrabiać tam sprężyny używane w przemyśle lotniczym, rolniczym i motoryzacyjnym.

Zespół budowlany dawnej Fabryki Drutu, Sztyftów i Gwoździ wraz z otoczeniem, w tym budynek portierni, został wpisany do rejestru zabytków województwa mazowieckiego 31 sierpnia 2010 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto