Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gród Bródno Stare. Nieznana historia początków Warszawy. Mieszkali w nim ponad tysiąc lat temu

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Mateusz Osiadacz / mat. pras.
Pierwsi osadnicy przybyli na teren dzisiejszej Warszawy ponad tysiąc lat temu. Badacz Mateusz Osiadacz odtwarza pierwszy gród, który powstał na terenie Bródna. Dzięki animacjom 3D możemy zobaczyć, jak mieszkali nasi przodkowie.

Spacerując po Lesie Bródnowskim można natknąć się na pozostałości średniowiecznego grodu. To nieco zapomniana historia Warszawy, którą przypomina archeolog i grafik komputerowy – Mateusz Osiadacz. Kilka miesięcy temu pokazał, na wizualizacjach, jak dawne miasto – sprzed tysiąca lat – mogłoby wyglądać. (Pisaliśmy o tym tutaj)

Teraz badacz swoje prace posunął naprzód. W niedzielę, 5 lipca, pokazał animację 3D na temat społeczności zamieszkującej obszary Warszawy na przełomie X i XI wieku w czasach, gdy Piastowie dopiero tworzyli zręby polskiego państwa.

Gród Bródno Stare. Nieznana historia początków Warszawy. Mie...

- Rekonstrukcja oparta została na bogatej dokumentacji wykopaliskowej powstałej w wyniku badań archeologicznych, które były prowadzone na stanowisku Bródno Stare przez pracowników Państwowego Muzeum Archeologicznego od 1949 roku do początków XXI wieku – mówi Mateusz Osiadacz, na co dzień pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Czym jest Bródno Stare?

Jak informuje badacz, Bródno Stare to najstarszy gród na terenie dzisiejszej Warszawy. Pierwsi osadnicy pojawili się tam pod koniec IX wieku, czyli prawie sto lat przed Chrztem Polski. – Gród spłonął w pierwszej połowie XI wieku, osada przetrwała jednak dłużej. Później jej mieszkańcy prawdopodobnie przenieśli się i założyli w miejscu odległym o kilkaset metrów nową osadę, która funkcjonowała od XI do XIII wieku – mówi Osiadacz. Jednak co najważniejsze, od powstania grodu możemy mówić o ciągłości osadniczej w Warszawie.

Gród powstał na planie pierścienia i składał się z wałów o średnicy około 50 metrów, wysokich na kilka metrów i dodatkowo wzmocnionych drewnianym murem. Otoczony był bagnami, a do jedynej bramy prowadził pomost. Miejsce to służyło mieszkańcom jako schronienie w czasie niebezpieczeństwa.

Na co dzień mieszkali w pobliskiej osadzie, która nie miała fortyfikacji. Zajmowali się uprawą roli oraz rzemiosłem. - Wyrabiano tu przedmioty z drewna, kości i poroża, wylepiano naczynia z gliny i tkano materiały. W tzw. „chacie kołodzieja” znaleziono najstarsze w Polsce szprychowe koło od wozu. Mieszkańcy utrzymywali też aktywne kontakty handlowe z odległymi społecznościami, w tym z Rusią - tłumaczy badacz.

Premiera filmu odbyła się 4 lipca wieczorem, w Parku Bródnowskim. Od teraz produkcję można zobaczyć w sieci, za darmo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto