Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec dawnej piekarni przy Rondzie Wiatraczna? Co dalej z zaniedbanym symbolem Grochowa?

Martyna Konieczek
Koniec pachnącej chlebem Wiatracznej? Co dalej z kultową piekarnia Teodora Reicherta?
Koniec pachnącej chlebem Wiatracznej? Co dalej z kultową piekarnia Teodora Reicherta? Fot. Ratujmy Piekarnię Reicherta/facebook
Tę kamienicę kojarzą nie tylko mieszkańcy Pragi Południe. Dawna piekarnia Teodora Reicherta jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków po prawobrzeżnej stronie Wisły. Niestety, od kilku lat istnieje zagrożenie rozbiórki tego obiektu. Ze względu na tragiczny stan kamienicy, pojawił się pomysł zburzenia budynku. Taka koncepcja wywołała oburzenie wielu mieszkańców i varsavianistów. W odpowiedzi na protesty warszawiaków, miasto wyraziło chęć odkupienia dawnej piekarni od obecnych właścicieli. Jednak ocalenie przed zniszczeniem tego niewątpliwego symbolu Grochowa nie jest wcale takie pewne. Dalsza część artykułu poniżej.

Piekarnia Teodora Reicherta to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na Grochowie. Obiekt został zbudowany w latach 1918-1926 i mieścił w swych ścianach jedną z najlepszych piekarń w przedwojennej stolicy. Podczas okupacji Reichert przekazywał nieodpłatnie mieszkańcom Warszawy bochenki chleba i udzielał schronienia w czasie łapanek ulicznych.

Po wojnie obiekt nie miał tyle szczęścia. Został odebrany właścicielom i przekazany spółdzielni Społem, a potem Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej, która zamknęła piekarnię. Później budynek pełnił rolę mieszkalną i usługową. Kilka lat temu spadkobiercy właścicieli, którzy odzyskali kamienicę, postanowili ją wyburzyć.

Pomysł zniszczenia budynku wywołał protesty nie tylko mieszkańców Grochowa, ale i innych dzielnic stolicy. Pojawiły się głosy, żeby miasto zadbało o opiekę konserwatorską kamienicy i odrestaurowanie cennego obiektu. Na facebooku powstał nawet fanpage pod nazwą ''Ratujmy Piekarnię Reicherta''. Niestety, pomimo kilkumiesięcznych negocjacji władz dzielnicy Pragi Południe z obecnymi właścicielami budynku, nadal niczego nie ustalono.

- Trwają starania, by wykupić ten budynek i odrestaurować. Miasto bardzo by chciało, dzielnica przede wszystkim bardzo by chciała. Trwają negocjacje z właścicielami i dopóki się nie zakończą, nie możemy nic zrobić. Prawo nie pozwala na ingerencję w prywatną własność. Jednak podkreślam, że to wielkie, wielkie marzenie burmistrza Kucharskiego, by kupić tę kamienicę - powiedział Andrzej Opala z Urzędu Dzielnicy Pragi Południe.

W 2007 roku zakończono wypieki pieczywa w tym budynku, a w 2013 - sprzedaż. Do niedawna jedynym czynnym punktem usługowym działającym w dawnej piekarni był zakład bukmacherski, ale i on został zamknięty. Obecnie budynek stoi pusty. Nie wiadomo jeszcze jakie dokładnie plany ma miasto co do zagospodarowania obiektu.

- Podczas zarządów dzielnicy rozmawialiśmy nawet o tym, że gdybyśmy wykupili kamienicę, przeważa forma utrzymania jej w funkcji kulturalno-oświatowej, edukacyjnej albo muzealnej - podkreślił Andrzej Opala z Urzędu Dzielnicy Pragi Południe.

Tak jak kolumna Zygmunta jest symbolem dla lewobrzeżnej Warszawy, tak komin z piekarni Reicherta był przez lata symbolem Grochowa. I dzielnica, i mieszkańcy Pragi nie mogą pogodzić się z wizją zniszczenia dawnej piekarni. Nazywana zabytkiem z blizną, ponieważ od strony Wiatracznej widoczny jest duży odcisk po wystrzale pocisku artyleryjskiego. Jest to ślad po walkach Niemców z Sowietami we wrześniu (13-14 września) 1944 roku. Warto, żeby był on wyeksponowany i zabezpieczony.

O postępach w sprawie odkupienia budynku przez miasto będziemy informować na bieżąco.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto