Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik. W majówkę otwarcie punktu widokowego nad Wisłą

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik znów będzie otwarty. Od soboty 1 maja 2021 roku warszawiacy będą mogli korzystać z punktu widokowego nad Wisłą. Szczegóły w tekście poniżej.

Otwarcie ogrodu na dachu Kopernika

Od soboty 1 maja 2021 roku ponownie czynny będzie ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. - W majówkę zapraszamy do naszego ogrodu na dachu. Od 1 maja będzie dostępny codziennie, w godz. 10.00 - 20.00. Do ogrodu prowadzą rampy zewnętrzne, które znajdują się po obu stronach Kopernika. Wejdźcie koniecznie - zachęcają przedstawiciele CNK. Wstęp na dach jest bezpłatny.

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik przypomina nadrzeczny krajobraz ulegający erozji. Ścieżki – jak strumienie żłobiące glebę – wiją się między kraterami pełniącymi funkcję świetlików i donicami z kilkudziesięcioma gatunkami roślin odpornych na trudne warunki wegetacji.

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik. W majówkę otwarcie pu...

Ogród na dachu CNK: godziny otwarcia

Według podanego planu, ogród na dachu CNK będzie otwarty od maja do sierpnia, od 10:00 do 20:00. Z kolei od września do października od 10:00 17:00. Przez cały czas otwarcia wstęp jest możliwy od wtorku do niedzieli. Wyjątkowo w poniedziałek 3 maja ogród będzie otwarty. Teren jest częściowo dostępny dla osób niepełnosprawnych i z wózkami. Nie wolno poruszać się po ogrodzie a rowerach - parking znajduje się przed budynkiem.

Z powodu rozpoczęcia budowy budynku Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, parking na terenie Kopernika jest nieczynny. Samochód można zostawić przed Kopernikiem, w płatnej strefie parkowania (w soboty i niedziele parkowanie tam jest bezpłatne).

Widok na miasto

Po wejściu na dach naszym oczom ukaże się Wisła i gwarne życie na bulwarach, w tle zobaczymy Most Świętokrzyski i Stadion Narodowy. Po drugiej stronie ceglane dachy Starego Miasta i nowoczesne biurowce w centrum z Pałacem Kultury i Nauki. Co więcej, na terenie ogrodu zobaczymy wulkan - konstrukcję, która umożliwia zaglądanie do wnętrza naukowego centrum.

W ogrodzie Kopernika – mimo sąsiedztwa Wisły – warunki klimatyczne nie sprzyjają wzrostowi roślin typowo nadrzecznych. Znajdziemy tu gatunki, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, są przyjazne dla owadów i ptaków. Wiele z tutejszych roślin jest genetycznie przystosowanych do życia w niesprzyjających warunkach – jak byliny (goździk, rozchodnik ostry i okazały), krzewy (pięciornik, hortensja bukietowa, kosodrzewina), trawy (kostrzewa sina, rozplenica) i krzewinki. Ich liście pokryte są włoskami (np. jukka karolińska, która podczas kwitnienia wygląda wyjątkowo ze swoimi wysokimi kwiatostanami) lub woskiem (goździki, kostrzewa sina).

Zobaczcie też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto