Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła w „Mordorze”. Dostosowana do nauki w pandemii i dostępna dla mieszkańców. Zbuduje ją prywatny deweloper

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Na Służewcu wkrótce może ruszyć budowa szkoły. Ma być to nietypowa placówka, która wieczorami będzie służyła także dorosłym. „Podstawówka” ma być gotowa za dwa lata. Jej projekt będzie przyjazny środowisku, a wnętrza dostosowane do nauki hybrydowej.

Przy Konstruktorskiej, w samym centrum Służewca, między biurowcami a osiedlami mieszkaniowymi powstanie nowa szkoła. Na mocy wypracowywanego właśnie porozumienia z miastem zbuduje ją deweloper, który stawia pobliskie bloki – Echo Investment. W budynku powstanie „podstawówka” dla klas I-III, do której od roku szkolnego 2023/24 chodzić będzie ok. 300 dzieci. Ale poza funkcją edukacyjną, budynek wraz z pobliskim placem, ma pełnić ważną rolę dla lokalnej społeczności.

- W obecnych czasach funkcja szkoły, jako miejsca socjalizacji dzieci, wychodzi na pierwszy plan. Zastanawialiśmy się, dlaczego budynki szkolne są praktycznie niewidoczne w strukturze miasta – mówi nam Natalia Paszkowska z pracowni WWAA, która przygotowuje projekt budynku oraz koncepcję nowej szkoły. Punktem wyjścia, jak słyszymy, były projekty zagraniczne, w tym placówka w jednej z włoskich miejscowości, która stanęła na środku placu miejskiego i pełni ważną rolę dla lokalnej społeczności.

Szkoła w „Mordorze”. Dostosowana do nauki w pandemii i dostę...

- W okolicy (Służewiec – red.) brakuje miejsc, w których można się spotkać. Dlatego od początku byliśmy pewni, że chcemy wygospodarować miejsce na plac wejściowy wyposażony w siedziska, zieleń, a także parking rowerowy – słyszymy. Na wysokości okiem budynek zostanie „opleciony” opaską, w której znajdzie się roślinność. Ma to przypominać dawny zwyczaj umieszczania doniczek z kwiatami w salach lekcyjnych.

Szkoła będzie składać się z dwóch modułów. W pierwszym znajdzie się biblioteko-mediateka, dostępna nie tylko dla uczniów. Obok stanie zaś budynek szkolny z rozległą szatnią, halą sportową (ok. 300 mkw. powierzchni) i holem zwieńczonym jadalnią wychodzącą na taras zewnętrzny. W dzień będą to miejsca przeznaczone dla dzieci, a wieczorami organizowane mogą być tutaj różnego rodzaju wydarzenia, np. spotkania wspólnot mieszkaniowych. Szczególną rolę pełnić ma jadalnia, która będzie umeblowana i dostępna cały dzień, by np. dzieci mogły odrobić w niej lekcje.

Szkoła w czasach koronawirusa. Jak pandemia zmienia myślenie o przestrzeni?

W szkole znajdzie się dwanaście sali lekcyjnych i pięć do zajęć tematycznych, a także hala sportowa z szatniami, jadalnia oraz miejsce do integracji sensorycznej. Co ciekawe, sale lekcyjne nie będą ułożone tradycyjnie, wzdłuż głównego korytarza, ale klastrami. - Zaproponowaliśmy niekonwencjonalne rozwiązanie. Mamy cztery bloki, w każdym z nich znajdą się po trzy klasy. Każdy z tych bloków będzie miał własną przestrzeń rekreacyjną – mówi nam Paszkowska. To reakcja na pandemię i obawę przed „mieszaniem” się dzieci w szkołach.

Oczywiście, w „normalnych warunkach” wszyscy będą spotykać się w rozległym holu oraz w jadalni, ale szkoła ma być przystosowana również do nauczania hybrydowego. Dodatkowa przestrzeń wspólna znajdzie się na zewnątrz. Tam architekci zaproponowali ścieżki sensoryczne, stworzony z naturalnych materiałów plac zabaw, głazy narzutowe oraz bujną roślinność, w tym naturalnie rozwijające się (niekoszone) trawniki.

WXCA

Szkoła będzie miała kolor „naturalnej gliny”. Architektura ma również inspirować dzieci i pokazywać, jak wygląda zrównoważony rozwój. - Część konstrukcji stropów i słupów będzie drewniana. Murowane ściany pozostaną niewykończone. Poza tym będziemy częściowo odsłaniać instalacje, żeby pokazywać młodym ludziom, jak działa taki budynek i jak jest skonstruowany. To działanie jednocześnie oszczędza materiały wykończeniowe, dzięki czemu ograniczamy zużycie środowiska. Ponadto w toaletach zainstalujemy liczniki wody, żeby pokazywać jaki wpływ na środowisko mają konkretne działania – tłumaczy Natalia Paszkowska. Szkoła ma być energooszczędna i ekologiczna.

Wartość inwestycji to ok. 20 mln zł. Prace budowlane, jeśli podpisane zostanie porozumienie z miastem, mogą zacząć się w tym roku. - _Szkoła jest elementem większego założenia, za pomocą którego chcemy wprowadzić do biurowego Mokotowa nowe funkcje: mieszkania oraz podstawowe usługi zapewniające komfort życia w mieście i w ten sposób wesprzeć proces pozytywnych zmian zachodzących w tej części miasta _– dodaje Małgorzata Turek, członek zarządu Echo Investment.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto