Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyspa Muzeów na Cytadeli. Dwa potężne gmachy w miejscu niedostępnym od lat. Zachwycają także z lotu ptaka

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Na Cytadeli powstają dwa niezwykle ważne muzea. Pierwsze z nich opowie o historii Polski z perspektywy wolności, drugie - przeciwnie - na tapetę bierze wojskowość, uzbrojenie oraz wyposażenie rodzimej armii. Oba powinny być gotowe do przyjęcia pierwszych gości w połowie przyszłego roku.

Berlin ma swoją Wyspę Muzeów, obszar skupiający najważniejsze placówki muzealne. Warszawa nie chciała być gorsza. Od kilku lat trwa intensywna budowa na terenie niedostępnym od dwóch wieków - na Cytadeli. Stoją tam już niewielkie Muzeum Katyńskie i Muzeum X Pawilonu. Ale wkrótce gotowe będą znacznie większe gmachy.

Za - w sumie - ponad 800 mln złotych powstaje tam główna siedziba Muzeum Historii Polski, a także Muzeum Wojska Polskiego. - Staraliśmy się również nawiązywać do historycznych założeń z czasów, gdy znajdowały się tu Koszary Gwardii Pieszej. Stworzyliśmy więc Plac Gwardii, a jednocześnie pawilony nawiązujące do koszar. Poszczególne elementy doskonale się uzupełniają - mówił kilka miesięcy temu w rozmowie z nami Szczepan Wroński, jeden z architektów kompleksu z pracowni WXCA, która nad projektem pracuje od 2008 roku.

Wyspa Muzeów na Cytadeli. Dwa potężne gmachy w miejscu niedo...

Warto spojrzeć na rozmach budowy. Większy z obiektów, przyszła siedziba Muzeum Historii Polski, będzie miał aż 44 tys. mkw. powierzchni. Tyle samo co 160-metrowy wieżowiec Cosmopolitan. Obszarem budowy objęto prawie 30 hektarów. Drugiej tak dużej działki w centrum Warszawy już nie będzie.

- Cytadela to ogromny i zróżnicowany teren, który z racji wielkości wymaga tego, żeby projektować go także z lotu ptaka, bo wtedy różne skale podczas projektowania dopełniają się i można tworzyć spójną kompozycję - dodaje Wroński.

Jakie muzea na Cytadeli?

Muzeum Historii Polski ma opowiadać o tradycji polskiej wolności. Stała ekspozycja dotyczyć będzie wątków z historycznych od X do XXI wieku. Ścieżka zwiedzania opierać będzie się na "gniazdach", centralnych wydarzeniach z poszczególnych epok.

Przykładowo, w galerii "Polska Średniowieczna" centralne miejsce zajmie instalacja Chrzest. W części "Dawna Rzeczpospolita" symbolem będzie Wolna Elekcja, kopuła z miejscem na interaktywną projekcję. Kolejne galerie poświęcone będą rozbiorom, kulturze II RP, II wojnie światowej, czasom PRL-u, a także "Solidarności". Za ekspozycję odpowiadają dwie pracownie WWAA oraz Platige Image.

Z kolei Muzeum Wojska Polskiego opierać się będzie o dziesiątki tysięcy eksponatów zgromadzonych przez wojskowych na przestrzeni lat. W ekspozycji przygotowywanej przez pracownię NM architekci znajdą się cztery sale. Poznamy historię wojskowości, odpowiednio: do Insurekcji Kościuszkowskiej (z silnie zaznaczoną rolą Husarii), do I wojny światowej (w Powstaniem Styczniowym i Listopadowym) oraz z czasów II wojny światowej. Dodatkowo jedna z sal poświęcona będzie broni orientalnej.

Muzea powinny zostać otwarta za nieco ponad rok. Do całego kompleksu wjedziemy samochodem od strony Wisłostrady. Ogromny parking zbudowano pod Placem Gwardii. Zmieści 691 samochodów. W przyszłości od strony Dworca Gdańskiego do muzeum dotrzemy także kładką pieszo-rowerową.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto