Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zieleń Warszawska. Ponad 120 tys. nowych drzew, bankomat nasion, park kieszonkowy i nowe aplikacje. Ogrodnicy podsumowali 2019 rok

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Zieleń Warszawska. Ponad 120 tys. nowych drzew, bankomat nasion, park kieszonkowy i nowe aplikacje. Ogrodnicy podsumowali 2019 rok
Zieleń Warszawska. Ponad 120 tys. nowych drzew, bankomat nasion, park kieszonkowy i nowe aplikacje. Ogrodnicy podsumowali 2019 rok Szymon Starnawski/archiwum
Zieleń Warszawska podsumowała swoje działania w 2019 roku. W stolicy pojawiło się m.in. ponad 120 tys. nowych drzew. Dalsza część tekstu poniżej.

Ponad 120 tysięcy nowych drzew

Dokładnie 120 650 nowych drzew przybyło na terenie Warszawy w 2019 roku, w tym 7650 drzew posadzonych głównie według lokalizacji wskazanych przez mieszkańców oraz 113000 drzew posadzonych na terenach warszawskich Lasów Miejskich. Do tego w mieście pojawiły się setki tysięcy nowych roślin (w tym krzewów, kwiatów, bylin). - Dokonaliśmy trzy razy więcej nowych nasadzeń w roku 2019, niż w roku 2018 - informuje zespół Zarządu Zieleni, który działa w stolicy od trzech lat. W pełnym raporcie za ubiegły rok dowiadujemy się także, że na koncie miejskich ogrodników jest także organizacja akcji, spacerów, warsztatów, wolontariatu i badań wykonanych wspólnie z warszawiakami. - 2019 rok był dla nas czasem intensywnej, satysfakcjonującej pracy – z myślą o Warszawie, a przede wszystkim o warszawiankach i warszawiakach oraz gościach odwiedzających nasze piękne miasto - podsumowują ogrodnicy.

Mieszkańcy kreują miasto

Zarząd Zieleni podkreśla, że większość inicjatyw i nowych miejsc powstało dzięki warszawiakom i ich zaangażowaniu w konsultacje społeczne. W ubiegłym roku odbyło się kilkadziesiąt spotkań na terenie całego miasta. Przykładem jest akcja „Zielone Ulice”. – Dzięki przeprowadzonym przez nas konsultacjom już w przyszłym roku zieleń wzdłuż ul. Grochowskiej, Grójeckiej, Dąbrowskiego, Grenadierów i Wąwozowej zyska nowe oblicze - przekazuje zarząd. Popularną akcją była także „Gdzie postawić Państwu ławkę”. – W ramach konsultacji, razem z mieszkańcami szukaliśmy miejsc do stawiania „ławek warszawskich”. W 2019 r. odbyło się łącznie 35 spacerów badawczych, postawiliśmy 55 ławek na Pradze-Północ. Od 2018 r. do końca 2019 r. łącznie postawiliśmy 571 sztuk nowych ławek dla mieszkańców - czytamy w podsumowaniu.

Bank nasion, park kieszonkowy i hamaki w parku

Zarząd Zieleni przypomina także o zrealizowanych projektach w 2019 roku. Zalicza się do nich m.in. bankomat nasion. - To wyjątkowo popularna wśród mieszkańców inicjatywa popularyzująca ideę tworzenia łąk kwietnych, w ramach której udostępnialiśmy nieodpłatnie nasiona do nasadzeń - mówią ogrodnicy. Inny projekt to park kieszonkowy przy przystanku autobusowym przy ul. Glebowej. - Czekając na autobus możecie odpocząć wśród zieleni! - zachęcają urzędnicy. I dodają, że w ubiegłym roku udało się także uruchomić kilka placów zabaw różnego formatu.- Wykonaliśmy i oddaliśmy do użytkowania 3 nowe place zabaw na Skwerze Słoweńskim, w Parku Ujazdowskim, w Parku Sieleckim (tzw. plac zabaw dla dorosłych), postawiliśmy także nowe urządzenia dla osób z niepełnosprawnościami na placu zabaw w Parku Praskim, a na Mokotowie stworzyliśmy „Integracyjny zakątek” ze stołami do gry w tenisa stołowego, piłkarzyki oraz gier planszowych - wylicza Zarząd Zieleni.

OTO KILKA PROJEKTÓW ZREALIZOWANYCH PRZEZ ZIELEŃ WARSZAWSKĄ

Aplikacje dla warszawiaków

W raporcie znajdziemy także zbiór serwisów i aplikacji, które koordynuje Zarząd Zieleni oraz te, które niebawem będą dostępne dla warszawiaków.

  • „Karta Praw Drzewa” (czyli polityka Ochrony Drzew) – określa m.in. zasady pielęgnacji i ochrony drzew przy procesach inwestycyjnych, klasy ryzyka, gatunki (jest na ukończeniu i zostanie ogłoszona w 2020r.)
  • „Mapa Koron Drzew” – określa lokalizację poszczególnych drzew oraz ich gatunek i stan zdrowotny, pozwala m.in. na obliczenie stopnia pokrycia koronami drzew poszczególnych terenów oraz będzie stanowić podstawę do obliczania ilości pochłanianego CO2, produkcji tlenu, kształtowania się miejskiej wyspy ciepła (na potrzeby Programu #ADAPTCity ). I część dokumentu programowego, którą objęte są północne i zachodnie dzielnice Warszawy – jest już na ukończeniu. W przygotowaniu eksperckim jest jego II część, której odbiór planujemy na drugą połowę 2020r.
  • „Inwentaryzacja Drzew” – nowa aplikacja służąca monitorowaniu warszawskich drzew, która zbiera dane z przeglądu drzew dokonywanych przez ogrodników, wyznacza termin kolejnego przeglądu i ocenia klasę ryzyka dla danego drzewa
  • „Wiem o wymianie” – przygotowany pilotaż serwisu o wymianie drzew, który zawiera dane mapowe obejmujące uzasadnienie wskazania danego drzewa do wycinki oraz organ wydający pozwolenie na wycinkę wraz z uzasadnieniem decyzji (ruszy w 2020r., będzie następnie uzupełniony o dane dotyczące zarządców danego terenu – których w Warszawie jest kilkudziesięciu)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto