Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z serkiem bielańskim? Plan miejscowy zakłada biurowiec, a dzielnica stworzy park. Projekt wygrał w budżecie obywatelskim

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Serek Bielański w wakacje 2021 roku
Serek Bielański w wakacje 2021 roku Krystian Dobuszyński
Już niedługo na terenie tzw. serka bielańskiego, terenu wokół stacji metra Słodowiec, rozpoczną się nasadzenia związane z projektem z budżetu obywatelskiego. Z terenem jest jednak problem, ponieważ obowiązuje tam plan zagospodarowania miejscowego, który od lat przewiduje w tym miejscu... inwestycje biurowe. Jak dzielnica ma zamiar to połączyć?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu uchwalono w 2002 roku i z kilkoma poprawkami obowiązuje do dziś. Zakłada on przeznaczenie przestrzeni na zabudowy śródmiejskie, obiekty administracyjne, usługowe oraz budynki mieszkalne na części działki. Partery budynków powinny być przeznaczone w całości na usługi i handel. Na jednej z działek oprócz tego może powstać zabudowa mieszkaniowa.

Serek Bielański w wakacje 2021 roku

Co dalej z serkiem bielańskim? Plan miejscowy zakłada biurow...

Tymczasem w zeszłym roku pojawił się w budżecie obywatelskim projekt pt. "Nowy las na Bielanach - posadzenie 500 drzew ozdobnych na serku bielańskim przy metrze Słodowiec". Jak dzielnica planuje to pogodzić?

Plan miejscowy nie odnosi się do zieleni. Nasadzenia są zaprojektowane w takich miejscach, które nie kolidują z możliwościami zabudowy określonymi planem. Właścicielem działek jest miasto stołeczne Warszawa. Obecnie nie jest prowadzona jest procedura zbycia działek - tłumaczy nam Magdalena Borek, rzeczniczka prasowa dzielnicy Bielany.

Co ciekawe, pomysł stworzenia lasu wyszedł od radnych dzielnicy Bielany: Piotra Walasa i Ewy Turek. Mieszkańcy w tej kwestii są podzieleni. Zarówno pod projektem oraz na forach internetowych pojawiło się wiele opinii, że to dobry pomysł i korzystne rozwiązanie. Inni zwracają uwagę właśnie na prawne uwarunkowania gruntu i wartość działki.

Serek Bielański w wakacje 2021 rokuKrystian Dobuszyński

To mógłby być duży zastrzyk do kasy miasta w tak trudnym czasie kryzysu ekonomicznego. Poza tym Słodowiec miał być węzłem przesiadkowym. Tymczasem dziś przystanki są odsunięte o kilkaset metrów od stacji, a nawet przy tym projekcie dzielnica tłumaczy, że ze względu na oszczędności finansowe wynikające z rozstrzygniętej procedury przetargowej, w przyszłości dopiero planuje rozszerzenie umowy o dodatkowe nasadzenia. Trwają prace nad aneksem do umowy.

Nie brak głosów, że jak budować biurowce to właśnie w takiej lokalizacji

Bliskość metra ogranicza przyjeżdżających do biura metrem, a zwiększa komunikacją miejską. Przynajmniej w założeniu, bo Polacy wciąż uczą się, że nie zawsze biurowiec musi posiadać parking podziemny. Świetnie zlokalizowany biurowiec przy stacji Metra Wilanowska, mimo wszystko posiada ok. 300 miejsc parkingowych.

Pozostają także wątpliwości czy nie okaże się, że najpierw teren zostanie przekształcony w zielony skwer czy park by za chwilę tereny sprzedać, a wydane pieniądze na przekształcenie terenu pójdą na marne. - Obecnie trwają prace przygotowawcze nad ostatecznym kształtem projektu nasadzeń, który finalnie trafi do zatwierdzenia do spółki Metro Warszawskie. Prace ogrodnicze zostaną zrealizowane do końca bieżącego roku - tłumaczy nam Magdalena Borek.

Serek Bielański w wakacje 2021 rokuKrystian Dobuszyński

Dzielnica podpisała umowę z wykonawcą obejmującą posadzenie m.in. 528 sztuk drzew

Wśród nich znajdzie się:

  • 56 sztuk grabów zwyczajnych w formie wielopiennej;
  • 80 sztuk wiśni piłkowanej „Pink Perfection”
  • 32 sztuk śliwowiśnii „Pisardii”
  • 360 sztuk grabów zwyczajnych, które będą cięte w formie żywopłotowej.

Co ciekawe, w 2014 roku, odgięto ulicę przechodzącą przez środek tzw. serka, żeby ułatwić w przyszłości jej zagospodarowanie. Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany przy procedowaniu projektu stwierdził natomiast: wiążąca będzie opinia uzyskana od: Metra Warszawskiego, dendrologa, geodety, kulturoznawcy oraz architekta (zgodność posadowienia elementów zawartych w projekcie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego). Dopuszcza się zmianę lokalizacji (parki lub tereny zieleni w obrębie Dzielnicy Bielany), niektórych pozycji zawartych w projekcie, jeżeli na etapie realizacji projektu wykonawczego uzyska się negatywną opinię od któregoś z podmiotów, jednostek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto