Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dom z Prywatnym Giewontem. W Kościelisku powstaje niesamowity budynek. To projekt autorstwa warszawskich architektów

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
W Kościelisku powstaje Dom z Prywatnym Giewontem
W Kościelisku powstaje Dom z Prywatnym Giewontem Materiały prasowe
Trwają prace związane z budową niezwykłego obiektu położonego w samym sercu Tatr - Kościelisku. Mowa o Domu z Prywatnym Giewontem, będącym połączeniem nowoczesności z tradycją lokalnej architektury. Za projekt odpowiada warszawska pracownia BXB studio Bogusław Barnaś. W poniższej fotogalerii można zobaczyć wizualizację niesamowitej budowli.

Spis treści

W Kościelisku powstaje Dom z Prywatnym Giewontem

Na Podhalu powstaje unikalna budowla będąca realizacją warszawskiej pracowni architektonicznej BXB studio. To Dom z Prywatnym Giewontem, który niezwykle złożoną konstrukcją, nowatorskimi technologiami i autorską mobilną fasadą bardziej przypomina obiekt muzealny niż budynek jednorodzinny. Jest to jednocześnie obiekt bardzo mocno zakorzeniony w tradycji i kulturze Podhala.

Proces kreowania tego budynku, usytuowanego na widokowej działce w Kościelisku, polega nie tylko na kreatywnym przetworzeniu lokalnej zabudowy, ale przede wszystkim na odnalezieniu architektonicznej interpretacji krajobrazu Tatr oraz szlaku na Giewont.

W poniższej galerii można zobaczyć zdjęcia obiektu.

W Kościelisku powstaje Dom z Prywatnym Giewontem

Dom z Prywatnym Giewontem. W Kościelisku powstaje niesamowit...

Niezwykła architektura

Bryła Domu z Prywatnym Giewontem nawiązuje do tradycyjnych drewnianych szałasów powszechnych w Dolinie Kościeliska oraz Dolinie Chochołowskiej. Barwa, tekstura oraz faktura domu przywodzi na myśl krajobraz tatrzański: szare, chropowate skały i ośnieżone białe szczyty.

Fasadę formują mobilne, ażurowe panele, które pozwalają zamykać i otwierać dom, regulować natężenie światła i poziom prywatności we wnętrzu.

Jest to prototypowe rozwiązanie opracowane przez BXB studio wspólnie z marką Equitone, wykonane zgodnie z autorską wizją projektową architektów. Fasadę budynku tworzą panele Equitone wykonane z włóknocementu. Jest to materiał elewacyjny powszechnie stosowany, jednak realizacja indywidualnie zaprojektowanej perforacji dla tego domu zostało opracowane po raz pierwszy w procesie prototypowania, metodą cięcia laserowego. Tak wykonana fasada umożliwiła osiągnięcie kilku założeń; filtrowania naturalnego światła we wnętrzu, wykreowania faktury i kolorystyki elewacji spójnej z ośnieżonymi szczytami Tatr, nawiązanie do lokalnych ornamentów w wydaniu współczesnym - wyjaśniają twórcy projektu.

Panele elewacyjne zostały osadzone na mobilnych systemach, sterowanych automatycznie, dzięki czemu budynek można dowolnie otwierać lub zamykać, regulując tym samym we wnętrzu światłocień. System mobilny w duecie z panelami Equitone w tym przypadku pełni również rolę bezpiecznego ogrodzenia, systemu antywłamaniowego. Można powiedzieć, że fasada domu sama w sobie jest ogrodzeniem, co więcej ogrodzeniem, którego nie sposób przeskoczyć, które jest poprowadzone po możliwie najmniejszym obwodzie.

Dach domu z założenia ma nawiązywać barwą do skalistego Giewontu. Wykonano go z Blachy Cynkowo-Tytanowej marki ZM Silesia. To trwałe i wytrzymałe na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych pokrycie dachowe. Jednocześnie świadomie dobrana przez architektów odmiana Patyna Grey Silesia ZINC to naturalna barwa, o matowej, jasnoszarej powierzchni z patyną uzyskaną w wyniku reakcji chemicznej w procesie technologicznym, co zapewnia spójność architektoniczną z tatrzańskim krajobrazem i monochromatyczną fasadą.

Niezwykły projekt warszawskich architektów
W Kościelisku powstaje Dom z Prywatnym GiewontemMateriały prasowe

Dom z duszą

Twórcy projekty wyjaśniają, że ideą Domu z Prywatnym Giewontem jest metafora wspinaczki górskiej po zaprojektowanym przez architektów szlaku. Dojście do domu architekci uformowali z lokalnych, naturalnie ułożonych skał formujących przestrzeń szlaku górskiego. Idea szlaku jednak najbardziej zaskakuje we wnętrzu domu. Formuje ją jego rdzeń: czarny, stalowy układ komunikacyjny, wijący się poprzez wnętrze każdej z czterech kondygnacji, a zwieńczony kilkutonową kładką nadwieszoną nad salonem, która przebija transparentną szklaną fasadę, tworząc na zewnątrz platformę widokową w najwyższym dostępnym punkcie w okolicy.

Struktura domu tak formuje jego rdzeń, aby dynamiczny trakt był widoczny z każdej części domu, nawet z poziomu garażu. Uzyskano ten efekt za sprawą przeszklonego stropu, dzięki czemu idea szlaku na Giewont jest odczuwalna już z perspektywy wjazdu do garażu. Przeszklenia elewacji oraz stropów w tym budynku opracowali inżynierowie z pracowni Multiko. Dzięki takim zbiegom projektantów, Dom z Prywatnym Giewontem jest czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem. Posiada duszę i niepowtarzalną przestrzeń, która jest nośnikiem emocji spójnych z kontekstem miejsca.

Obiekt liczy łącznie 327 metrów kwadratowych.

Owoc wielu lat pracy

Wijące się nieregularne, stalowe, czarne schody prowadzą nas z garażu na kolejne poziomy; parteru, gdzie znajduje się przestronny hol i strefa nocna, pierwszego piętra, gdzie zaprojektowano część dzienną, widokową, która celowo została umiejscowiona ponad parterem, aby wzmocnić doświadczenie górskiego klimatu.

Widoczny w całkowicie przeszklonej ścianie szczytowej Giewont, staje się nieodłącznym elementem wnętrza wydzielonego połaciami dwuspadowego dachu. Z widokowego salonu czarnym szlakiem dostajemy się na kolejny poziom antresoli, z której wiedzie ostatni odcinek wewnętrznego szlaku. To nadwieszona nas salonem kładka. Pozornie wisi ona na zaledwie trzech stalowych cięgnach o średnicy 15mm.

W Kościelisku powstaje Dom z Prywatnym Giewontem
To projekt warszawskiej pracowniMateriały prasowe

Architekci zastosowali tutaj kilka zabiegów iluzji, aby wzmocnić surrealistyczny efekt lewitującej konstrukcji. Jeden to zintegrowana ze ślusarką okienną konstrukcja stalowa na której wspiera się kładka i platforma widokowa. Kolejny zabieg miał na celu budowanie napięcia podczas zbliżania się do platformy widokowej. Dlatego nadwieszona kładka została poprowadzona w płaszczyźnie wznoszącej, a jej stalowa balustrada stopniowo zanika zamieniając się w całkowicie przeszkloną platformę widokową prowadzącą na zewnątrz pod samo zwieńczenie kalenicy.

_W tym domu jak w żadnym innym, Giewont staje się jego nieodłączną częścią zarówno w wymiarze dosłownym, bo formuje jego wnętrze, jak i mentalnym, bo pozwala przeżyć przygodę i doświadczyć emocji, jakich dostarcza zaprojektowany trakt prowadzący na widokowy szczy_t - wyjaśniają architekci.

Dom z Prywatnym Giewontem to owoc pracy architektów, inżynierów i wykonawców. To niezwykle złożony budynek mieszkalny będący efekt wielu lat pracy interdyscyplinarnego zespołu. Ten obiekt to nowa jakość w krajobrazie Podhala, która zgodnie z filozofią projektową Bogusława Barnasia, przetwarza tradycję w niepowtarzalny design.

Projekt warszawskiej pracowni

Dom z Prywatnym Giewontem to dzieło autorstwa stołecznej pracowni architektonicznej BXB studio Bogusław Barnaś. W skład zespołu pracującego nad projektem wchodzili: Bogusław Barnaś, Magdalena Fuchs, Justyna Duszyńska, Łucja Janik, Bartłomiej Szewczyk, Bartek Mierczak, Mateusz Zima, Michał Kiercz, Jakub Dunal, Edyta Ptasznik.

Bogusław Barnaś założyciel BXB studio to jeden z najczęściej nagradzanych polskich architektów. W ponad 20 letniej działalności projektowej szuka syntezy człowieka z naturą, łączy zakorzenioną od wieków tradycję z nowoczesnym zrównoważonym rozwojem. Czerpie inspiracje z rodzimych wzorców, odwołuje się do bogatej polskiej kultury, przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny współczesny design.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto