Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Pamięci po raz kolejny przeszedł ulicami stolicy. Upamiętniono 300 tysięcy ofiar likwidacji getta

Redakcja
Po raz kolejny ulicami stolicy przeszedł Marsz Pamięci 22 lipca 1942. Równo 80 lat temu w okupowanej Warszawie Niemcy rozpoczęli tak zwaną „Grossaktion” – wielką deportację Żydów do obozu zagłady w Treblince. Upamiętnia około 300 000 ofiar akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. W tym roku wspominano szczególnie przesiedleńców z miast i miasteczek okupowanej Polski i Europy, których los w getcie był szczególnie trudny.

Jak co roku oddano hołd zamordowanym żydowskim mieszkańcom Warszawy. O godzinie 18:00 przy pomniku Umschlagplatz zaczęło się krótką przemową dyrektor Moniki Krawczyk, następnie Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich zmówił modlitwę. Marsz przeszedł ulicami Stawki i Andersa, do ulicy Stare Nalewki. To przejście symbolicznej trasę „od śmierci do życia” przy Ogrodzie Krasińskich.

Marsz Pamięci po raz kolejny przeszedł ulicami stolicy. Upam...

- To oni byli najsłabsi, stracili dorobek pokoleń. W getcie musieli mieszkać w zbiorowych punktach dla uchodźców. Pierwsi padli ofiara głodu i chorób - podkreślała Monika Krawczyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. - W pierwszej kolejności zostali też zagnani na plac przeładunkowy, tzw. Umschlagplatz i przymusowo, w nieludzkich warunkach wywiezieni do obozu śmierci w Treblince - dodała.

- Dziękujemy, że zechcieli państwo spędzić z nami ten czas i wspomnieć zamordowany naród żydowski, naszych współobywateli i Żydów deportowanych do getta warszawskiego przez niemieckich okupantów z innych krajów - kontynuowała dyrektorka ŻIH.

Współczesna ulica Stare Nalewki jest jedynym zachowanym odcinkiem dawnej przedwojennej ulicy Nalewki z nazwą nawiązującą do istniejącej przed II wojną światową dzielnicy żydowskiej w stolicy. Jak wskazują organizatorzy wydarzenia – to tam przed wojną znajdowało się centrum żydowskiej Warszawy.

Uczestnicy Marszu nieśli symboliczne Wstążki Pamięci z imionami przesiedleńców i uchodźców żydowskich, które staną się częścią ekspozycji na ulicy Stare Nalewki. Pojawi się tam wystawa plenerowa poświęcona ich pamięci, zaprojektowana przez Jana Strumiłło, którą będzie można oglądać do 1 września. Od 22 lipca do 21 września 1942 roku na Umschlagplatz – placu przeładunkowym przy ulicy Stawki, skąd wyruszały transporty do komór gazowych – w przepełnionych pociągach jadących do obozu i w samej Treblince wymordowali prawie całą ludność żydowską Warszawy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto