Kiedy koniec remontu Pola Mokotowskiego? Zapowiadają się miesiące opóźnienia. Miasto pokazuje jak przebiegają zmiany

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Remont jednego z największych i najbardziej znanych warszawskich parków miał zakończyć się w listopadzie zeszłego roku. Niestety złapał spore opóźnienie. Jak tłumaczył nam Zarząd Zieleni wynikało ono z... wojny na Ukrainie. Teraz miasto informuje, że inwestycja będzie gotowa w trzecim kwartale obecnego roku i pokazuje postęp prac.

O opóźnieniu remontu pisaliśmy już w październiku. Jak wyjaśniała nam wówczas Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka warszawskiego Zarządu Zieleni, większość prac wykonywana jest zgodnie z harmonogramem. Problem dotyczyć ma przebudowy największego zbiornika. Okazuje się, że dokończenie prac mogłoby skutkować pozbawieniem prądu kilkudziesięciu tysięcy ludzi na Mokotowie. Dlatego, według Zarządu Zieleni, remont nadal trwa a deklarowany termin zakończenia, III kwartał 2023, będzie oznaczać niemal rok opóźnienia.

Kiedy koniec remontu Pola Mokotowskiego? Zapowiadają się mie...

- Problem polega na tym, że zbiornik wodny koliduje z siecią elektroenergetyczną. Konieczne jest przeniesienie trafostacji w inne miejsce, poza jego obręb. Ze względu na konflikt na Ukrainie dostawcy trafostacji zgłaszają problemy w dostępie do elementów niezbędnych do jej wykonania - mówiła.

Miasto chwali się nowymi nasadzeniami

Oprócz oczka wodnego w samym centrum parku metamorfozę mają przejść także inne jego części. W ostatnich miesiącach park wzbogacił się m. in. o 35 drzew, 4 065 krzewów, 6 936 tys. bylin, 642 pnącza, 1 514 roślin cebulowych. Wysiano też łąki i założono trawniki na powierzchni 3669 metrów kwadratowych. Ważnym elementem projektu jest naturalny ogród biocenotyczny, który powstaje w centralnej części parku za Biblioteką Narodową. Pojawi się tu mały plac. Obecnie trwają prace przy budowie drewnianego pomostu i nad formowaniem krajobrazu – są tworzone górki i niecki. Wzdłuż pomostu powstanie ścieżka edukacyjna.

Zarząd Zieleni

Pojawią się także nowe strefy wejściowe do parku. Na tyłach Politechniki Warszawskiej powstaje strefa dla osób jeżdżących na rolkach czy deskach. Są tworzone są przeszkody w terenie, na których możliwe będzie wykonywanie ewolucji. Do rekreacji mogą służyć rozrzucone na terenie parku naturalne elementy, np. gąszcz pni czy pniaki do wspinaczki. Pojawi się również chwiejna równoważnia. Przy alejach ustawiane są także nowe kosze na śmieci, a na polanach schronienia dla owadów.

Projekt mocno okrojony

Przypomnijmy, że początkowo Pole Mokotowskie miało przejść całkowitą metamorfozę. Ostatecznie jednak z pierwotnego projektu pozostało zaledwie około 20% przewidywanych pierwotnie zmian. M.in. z 447 zaplanowanych latarni pojawi się tylko 47. Zrealizowane zostaną też zmiany dotyczące układu wodnego. Wyremontowany i znaturalizowany zostanie staw, a odmienione tereny po dawnym MPO. Ile zostało z całego projektu zmian? Czy kiedykolwiek uda się je zrealizować? O tym możecie przeczytać w naszej rozmowie z projektantami poniżej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Zobacz Instahistorie Karoliny Stanisławczyk!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie