Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy pomysł na rewitalizację Pragi i Targówka. Czy prawobrzeżna Warszawa będzie się rozwijać?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Miasto pracuje nad nowym programem rewitalizacji
Miasto pracuje nad nowym programem rewitalizacji naszemiasto.pl
Co dalej z rewitalizacją Pragi i Targówka? Wkrótce ruszyć ma nowy program. Tym razem kluczowy będzie praski pas nad Wisłą, fragment Starej Pragi oraz Kamionek. - Cieszy fakt, że w składzie komitetu dominują mieszkańcy i mieszkanki obszaru rewitalizacji, a nie sami urzędnicy- mówi nam Krzysztof Michalski, przewodniczący społecznego komitetu rewitalizacji.

Program zwany „Na_prawa Warszawa” idzie… do naprawy. Zintegrowany Program Rewitalizacji, który obowiązywał w latach 2015-2022, miał poprawić jakość życia na Pradze-Północ, części Pragi-Południe i Targówka. Zakończył się połowicznym sukcesem. To znaczy, że udało się osiągnąć połowę zakładanych celów – co wprost piszą urzędnicy w raporcie podsumowującym.

Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja jeśli chodzi o realizację konkretnych inwestycji. Udało się zakończyć 83 ze 130 różnego rodzaju projektów. Czego zabrakło? Chociażby:

 • modernizacji Muszli Koncertowej w Parku Skaryszewskim,
 • przebudowy Bazaru Różyckiego
 • budowy Centrum Trocka nad stacją metra na Targówku.

Nowy program rewitalizacji. Jakie miejsca obejmie?

W tej chwili miasto chce rozpocząć drugą edycję programu „Na_prawa Warszawa”. Tym razem program rewitalizacji obejmie następujące obszary prawobrzeżnej Warszawy:

 • Targówek Mieszkaniowy
 • Targówek Fabryczny
 • Pelcowizna
 • Nowa Praga
 • Stara Praga
 • Szmulowizna
 • Kamionek
 • Grochów.

W tej chwili tworzony jest nowy program. Jak udało nam się dowiedzieć, powinien być gotowy do wakacji. Jesienią będzie konsultowany z mieszkańcami. We wtorek 27 lutego odbyło się pierwsze spotkanie Warszawskiego Komitetu Rewitalizacji (jego członkowie pełnią te funkcje społecznie), który ma wspierać urzędników, który tworzyć będą całościowy plan.

- Pierwsze spotkanie komitetu rewitalizacji to wyraźny sygnał, że miasto przyspiesza pracę nad gminnym programem rewitalizacji. Cieszy fakt, że w składzie komitetu dominują mieszkańcy i mieszkanki obszaru rewitalizacji, a nie sami urzędnicy. Będziemy wspólnie tworzyć zręby programu, który jeszcze przed wakacjami ma zostać poddany konsultacjom społecznym. Będziemy też program recenzować na etapie jego realizacji. Z perspektywy praskiej ważne jest objęcie GPR całej Pragi-Północ, bez ograniczania obszarowego. Problemy praskie są ogólnodzielnicowe, a nie tylko punktowe - mówi nam Krzysztof Michalski, który został przewodniczącym Warszawskiego Komitetu Rewitalizacji.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto