Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył remont pod Kopą Cwila. Ursynowski park ma przejść metamorfozę. Dzielnica odpowiada na obawy mieszkańców: nie przybędzie betonu

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Ruszył remont niecki zbiornika wodnego w ursynowskim parku im. Romana Kozłowskiego u podnóży Kopy Cwila. Po wielu latach ma znów pojawić się tam woda. Mieszkańcy jednak obawiają się przy okazji innych zmian: większej ilości betonu i wycinki drzew, która już ruszyła. Jak będzie wyglądać to miejsce po zmianach?

O sprawie informowaliśmy już w czerwcu, kiedy to dzielnica otrzymała zgodę na budowę. Wówczas ursynowski ratusz zaprezentował wizualizacje zmian, które miałyby zajść w parku. Już wtedy pojawiły się wątpliwości związane ze zmianami dotyczącymi zieleni.

Ruszył remont pod Kopą Cwila. Ursynowski park ma przejść met...

- W pełni popieram pomysł rewitalizacji zbiornika wodnego pod Kopą Cwila, ale faktycznie to ważne, żeby zieleń na tym nie ucierpiała i nie pojawiło się tu więcej betonu - mówił nam radny dzielnicy, Mateusz Rojewski. Zapytaliśmy w ursynowskim ratuszu ile drzew ma zostać wyciętych i jakie nasadzenia planują w zamian?

- Wycinka dotyczy 3 drzew zgodnie z decyzją Marszałka Województwa Mazowieckiego z 18.03.2022 r. Drzewa były wrośnięte w burtę przebudowywanej niecki i nie przetrwałyby rozbiórki betonowych elementów. Planujemy nasadzenia 37 drzew, 2560 sztuk krzewów, 19756 sztuk bylin - tłumaczy Kamila Terpiał z rzeczniczka dzielnicy Ursynów.

Betonowa niecka czy nowy naturalny zbiornik

Mieszkańców interesuje też, czy zbiornik będzie naturalny wkomponowany w zieleń - takie zmiany dokonują się właśnie na Polu Mokotowskim. Czy pozostanie tam betonowa niecka, a woda będzie znikać po sezonie? Na przedstawianych wcześniej wizualizacjach wyglądało to tak jakby miało być więcej betonu. W okolicy leżaki, ławki, deptak, ale i dużo roślinności wodnej. W jaki sposób dzielnica planuje to połączyć?

materiały prasowe

Inwestycja zakłada wybudowanie oczka ze strumieniem wodnym w „korpusie wieloryba” o konstrukcji szczelnej, opierającej się na zastosowaniu grysu dolomitowego, który jest neutralny dla wody. W zamkniętym obiegu woda będzie tłoczona do strumienia, z którego będzie spływała do zbiornika i z powrotem. Ma to pozwolić na wprowadzenie roślinności wodnej. Fontanna „ogonie wieloryba” zostanie natomiast wykonana w typie systemu dysz zainstalowanych w posadzce, które po zmierzchu będą podświetlone. - Z uwagi na obieg wody w strumieniu, oczku, fontannie i poidełku woda będzie spuszczana w okresie jesienno-zimowym - słyszymy.

Dzielnica obiecuje, że betonu nie przybędzie

- Planowane utwardzenia (ciągi piesze, okolice oczka i fontanny) zostaną wykonane jako przepuszczalne, z wyjątkiem systemu obiegu wody oczka i fontanny. Te z oczywistych względów muszą być wykonane z betonu, aby prawidłowo użytkować te obiekty (chodzi o komory technologiczne i fundament fontanny). Wymieniona zostanie nawierzchnia istniejących ciągów pieszych, na płyty chodnikowe - tłumaczy nam Kamila Terpiał.

Szymon Starnawski

Inwestycja ma kosztować około 5,2 miliona złotych. Wcześniej dzielnica informowała o zabezpieczeniu na ten cel około 4 milionów. Zgodnie z zapowiedziami wszystko ma być gotowe wiosną. W zależności od tego jak sroga będzie zima i czy będzie możliwe prowadzenie prac termin końcowy może nieco ulec zmianie, ale cel jest taki by na podczas Dni Ursynowa dzieło było skończone i można było się nim pochwalić.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto